Čas léta a dovolených je z hlediska dostatečného pitného režimu krizovým obdobím. Asi si říkáte, že v době letních veder nehrozí, že budete málo pít. Jenže ve vysokých teplotách, střídajících se s klimatizací, při letním sportování a v kombinaci s nepravidelným „dovolenkovým“ režimem, je dehydratace organismu nejčastějším důvodem nevolností. Naše tělo je většinově tvořeno z vody (u dospělých asi 60 % u dětí podle věku až 80 %) a mimo všechny její významné funkce lidskému organismu napomáhá i při regulaci teploty a zabraňuje jeho přehřívání. To platí dvojnásobně v teplém letním počasí.
Denní příjem tekutin se u dospělého člověka v létě zvyšuje (vzhledem k jeho tělesné konstituci i aktivitě) až na 3,5 litru vody, u dětí je doporučená hranice o litr méně – tedy zhruba 2,5 litru vody za den, a to i v běžném domácím prostředí. Máme pro vás proto několik tipů, jak se udržet svěží.
Zvýšený úbytek tekutin v těle způsobuje nadměrné pocení nebo klimatizace, která obecně vysušuje pokožku těla a navíc ohrožuje organismus příliš nízkými teplotami. Další kapitolou pro zátěž organismu jsou letní dovolené. Hodiny cesty v horkém voze nebo klimatizovaném letadle, nenadálá pěší turistika a sporty, kterým se jinak přes rok nevěnujete a hlavně nepravidelný režim co do programu, jídla i pitného režimu. Pak není těžké ležet celý den u vody, nebo se zapomenout hodiny na minigolfu a pitný režim tak ošidit.
Žízni předcházejte preventivně
Ve chvíli, kdy cítíte žízeň (vaše tělo v té chvíli postrádá zhruba litr tekutin), je na pití pozdě. Pijte v průběhu celého dne, i když nejste žízniví. Pomoci může láhev minerálky na pracovním stole, zabalte si ji i na každý, sebekratší výlet. Ani v parných dnech se nevyhýbejte polévkám. Je to snadný zdroj nasycení i doplnění tekutin, přes den si dopřejte hodně ovoce a zeleniny. Svěží chuť a velký obsah vody je v melounech, ananasu, avokádu, či peckovém ovoci, ze zeleniny se nebraňte rajčatům, paprikám, nebo okurkám.
A protože v našich zeměpisných šířkách není tradiční pití čaje v horkých dnech a kvůli obsahu močopudných látek není vhodná pro častou konzumaci ani káva, podívejme se zblízka na tekutiny stvořené pro dny, kdy se lepí patro na jazyk. Kvůli nadměrnému pocení (potažmo ztráty soli) jsou jedničkou letního pitného režimu minerálky. Vašemu organismu dodají potřebné prvky, ale vybírejte je pozorně podle obsahu sodíku. Nízký obsah má například česká Ondrášovka, s níž svému tělu dopřejete vyvážený poměr vápníku, magnesia a draslíku. A s vámi i celá rodina s dětmi od tří let, mladším nalévejte kojeneckou vodu. V létě si v rozumné míře dopřejte klidně i slazené džusy. Alkoholické nápoje ve velkém váš organismus dehydratují, tak se nespoléhejte na zavlažování pivními moky.
Na cesty se vyzbrojte
Ať už vyrážíte na dovolenou k moři, nebo jen na tuzemský celodenní výlet, nepodceňujte teploty ve vozidle. Obzvláště pro děti a starší lidi je taková cesta velkou zátěží a pravidelné přestávky s chlazenými nápoji jsou nutností. Ať už trávíte volný den procházkou, u vody, nebo prohlídkou nějaké kulturní památky, myslete vždy dopředu na to, jestli bude příležitost ke koupi vody. O dni stráveném například na beach volejbalu, kole nebo kolečkových bruslích nemluvě.
V kostce řečeno, dostatečný přísun tekutin je obzvláště v létě nutné striktně dodržovat, a to nejen prostřednictvím tekutin, ale i potravy. Protože se žízeň ohlašuje, až když je problém dehydratace zaset, zalévejte své tělo preventivně a pravidelně. Při dovolené budete mít tendenci na pitný režim zapomínat a způsobená dehydratace vám může zkazit celý den i způsobit problémy trvalejšího rázu. Dvojnásob to platí u dětí či starších lidí. Takže: na zdraví a třeba právě s Ondrášovkou!
Datum vydání | Název | Stáhnout |
17/7/2012 | Jak překonat letní horka? Svůj organismu zalévat! | DOC |