BRIT: KDYŽ MÁ LÁSKA DLOUHÉ UŠI ANEB JAK PEČOVAT O KRÁLÍČKA?

04/03/2021 Press -

Králík, ušatý symbol Velikonoc, se díky učenlivé povaze a rozkošnému vzhledu těší stále větší popularitě u dětí i dospělých. Nejde ale o žádnou chlupatou hračku. Správnou péči by proto měl mít v malíku každý, kdo si plánuje přivést tohoto inteligentního tvorečka domů. Jak se tedy o králíčka starat?

Pokud si pořídíte králíčka, počítejte s tím, že vám bude dělat společnost zhruba 6 až 9 let. Ušáci nepotřebují velkou zahradu ani mnoho prostoru, což z nich dělá ideální parťáky i do městských bytů. Na rozdíl od psů nevyžadují pravidelné venčení, oproti křečkům si libují v lidské společnosti a ve srovnání s morčátky nevydávají téměř žádné zvuky, takže vás nebudou rušit svým „povídáním”. 

Abyste předešli zbytečnému trápení, kupujte nového mazlíka pouze od prověřených chovatelů. Získáte tak jistotu, že jeho rodiče splňují podmínky pro chov. V opačném případě riskujete zdravotní problémy, které jsou časté u králíčků z nehlídaného množení.  

Učenlivý a mazlivý společník 

„Než si králíka přivedete domů, zvažte, zda do vaší domácnosti zapadne. Pokud už doma nějaká zvířátka máte, měli byste být schopni novému kamarádovi zajistit vlastní prostor. Nenechte pejska nebo kočku, aby králíka naháněli a doráželi na něho. To samé platí pro děti, které byste měli naučit správnému a šetrnému zacházení. Ty malé nenechávejte s králíčkem nikdy samotné, zabráníte tak případnému poranění jednoho či druhého,” radí Martin Kváš, odborník značky Brit na výživu a chov domácích mazlíčků. 

Budete-li se králíčkovi dostatečně věnovat, nejenže se přijde rád pomazlit, ale zvládne i řadu triků, chůzi na vodítku nebo vykonávání potřeby na konkrétním místě. Když na něho mluvíte, používejte klidný tón hlasu a nedělejte prudké pohyby. Při přenášení mu poskytněte oporu rukou a nikdy jej nezvedejte za uši! Hlazení po zadečku nemají králíci rádi, na uši a záda máte ovšem zelenou. Pravidelným kontaktem a chutnými úplatky si snadno získáte jejich přízeň.  

Servírujte správné dobroty 

„Králíci jsou mlsouni a dobrými pamlsky u nich určitě zabodujete. Vhodnou volbou jsou například pochoutky z řady Brit Animals, které jsou šité králíkům i dalším hlodavcům na míru a prospívají jejich zdraví. Také je nutné vědět, že králíček potřebuje mít neustálý přístup k senu. Člověk se tak musí smířit s častým uklízením rozházených dlouhých stébel,” radí Martin Kváš. A dodává: „Králíčci potřebují vyváženou stravu. U směsí zrníček a semínek si ale mohou vybírat pouze své oblíbené kousky a některé důležité položky tak ze svého jídelníčku vyřadit. Sahejte proto raději po granulích, které obsahují všechny živiny v každém soustu. I ty najdete v řadě Brit Animals.” 

Co by vaši ušáci pro změnu chroupat neměli? „Vyhněte se peckovitému a exotickému ovoci, bramborám, pórku i rebarboře. Vhodné nejsou ani neznámé byliny nebo větvičky, u pamlsků si dejte pozor, aby neobsahovaly mléko nebo mléčné deriváty. Mezi jejich oblíbené dobrůtky naopak patří vojtěška, obiloviny a lněná semínka, nepohrdnou ale ani ovocem a zeleninou,” říká Kváš. 

Bydlení podle jejich gusta 

Pro dostatek pohybu potřebují králíci větší klec nebo, pokud jsou venku, dřevěnou králíkárnu. Uvnitř by nemělo chybět pítko, kameninová miska, jesličky na seno, větvička z ovocného stromu na obrus zubů, domeček, případně minerální kostka. Klec by měla být dostatečně velká (100 x 50 x 50 cm), v klidnější části pokoje. Králíci nemají rádi přímé slunce a průvan. Rádi tráví čas mimo klec, proto je potěší, když dostanou možnost volně hopkat po bytě – vždy ovšem zajistěte, aby neměli přístup k elektrickým kabelům nebo jedovatým kytkám! Pokud jim věnujete nejen dostatek prostoru, ale i svůj čas, péči a lásku, stanou se věrnými parťáky a miláčky celé rodiny.  

Článek spolu s produktovými tipy a fotografiemi v tiskové kvalitě stáhnete zde: https://maxmediapr-my.sharepoint.com/:f:/g/personal/krystof_maxmediapr_cz/EhTakhUhKhVJlBJ0FRJltowBEZbbMkIFivFk-n7YBAcpSw?e=GkdaOb