S blížící se zimou je potřeba se náležitě postarat o zahradní stroje a připravit je tak, aby v pořádku přečkaly zimu a na jaře se mohly začít používat jako nové. Přestože se některé stroje v mnohém liší, mají několik hlavních společných kroků, které je potřeba udělat.
Zde vám přinášíme několik rad jak na to.
Čištění bez rozdílu
Ať už mluvíme o jakémkoliv zahradním stroji, pro všechny bez rozdílu platí, že by měl být čistý. A to nejen před zimním spánkem. Pokud stroj udržujete v čistotě po jakémkoliv použití, rapidně prodloužíte jeho životnost a funkčnost. Před zimním spánkem si však dejte maximálně záležet, abyste vyčistili opravdu každý koutek sekačky, pily či jiného zahradního stroje. Váš stroj za to bude na jaře velmi vděčný, a vy koneckonců také. Pozor – při čištění spodní části sekačky je možné ji sklopit dozadu, zapalovací svíčka však musí zůstat nahoře. Pokud se přístroj naklopí do strany, může se olej dostat do vzduchového filtru nebo k výfuku.
Na pohonu záleží
Podle toho, na jaký pohon váš stroj funguje, se také liší jeho údržba. Nejjednodušší to mají samozřejmě elektrické stroje, které jednoduše odpojíte ze sítě, uklidíte prodlužovačku a stroj je připraven. To ovšem neplatí u další z možností, kterou je akumulátor. Pokud váš stroj funguje na baterii, je potřeba ji ze stroje vyjmout, naplno nabít a nechat ji nejlépe v místnosti s běžnou pokojovou teplotou, aby byla v co nejpřirozenějším prostředí, mráz jí rozhodně nesvědčí. Pokud jsou vaše stroje motorové, je potřeba zbavit je veškerého paliva. Nádrž by měla být před zimní přestávkou prázdná. Přes zimu se totiž v pohonné hmotě sníží schopnost snadného vzplanutí, a tak byste na jaře mohli mít problémy se startováním. Pokud po posledním použití zůstane v nádrži benzín, doporučujeme nechat stroj běžet chvilku naprázdno, dokud se motor sám od sebe nezastaví.
Zkontrolovat olej aneb jak zůstat provozuschopný
I v zimě se vám může stát, že budete přeci jen potřebovat pilu nebo jiný stroj použít. Přístroj by tedy měl být stále provozuschopný – stav oleje před zazimováním musí odpovídat předpisu. Výměnu oleje můžete provést sami, nebo o to lze požádat odborníky ze servisu STIHL nebo Viking. Pokud se rozhodnete provést výměnu sami, je důležité se řídit pokyny uvedenými v návodu a použít doporučovanou značku a množství oleje.
Pozor na vodu
Stroje určitě nečistěte tlakovou hadicí, nebo všeobecně vodou. Naší jedinou pomůckou může v tomto případě být vlhký hadr, kterým stroj otřeme, případně vyčistíme průduchy. Důležité je, aby stroj zůstal suchý a nedostala se do něj voda, která by mohla způsobit tlení zbytků a nečistot uvnitř, což by mohlo vést k horšímu startování nebo jiným závadám.
Ideální čas naostřit
Nože sekačky nebo řetěz pily by měly být před prvním použitím v perfektním stavu. Zimní pauza je proto ideálním obdobím nechat je naostřit. Pokud se na nožích objeví trhlinky, musí být okamžitě vyměněny v odborném servisu. Nože i řetěz je tedy dobré po sezóně vymontovat a nechat v odborném servisu naostřit a seřídit. Tento postup se ostatně doporučuje i několikrát během roku v závislosti na využití.
Pečlivě uschovejte
Po provedení všech prací je třeba najít suché místo k uložení. Je dobré stroj přikrýt a uložit na co nejméně prašné místo. Během skladování musí být přístroj v normální poloze. To znamená, že ho nevěšíme ani nenaklápíme. Stroje se spouštěcím akumulátorem by měly být navíc chráněny před mrazem.
A samozřejmě – i když je stroj mimo provoz, měl by být umístěn bezpečně z dosahu dětí.
Datum vydání | Název | Stáhnout DOC | Stáhnout ZIP |
14/09/2015 | Připravte vaše zahradní stroje na zimní spánek – TZ | DOC | – |
14/09/2015 | Vyberte si správné vybavení pro přípravu dřeva na zimu – foto | – | ZIP |