Mezinárodní hudební festival s geniem loci Českého Krumlova

13/04/2017 MHF Český Krumlov, Press -

Již po šestadvacáté se na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov představí špičky současné hudební scény. Letošní ročník proběhne mezi 14. červencem a 5. srpnem 2017 a organizátoři v tomto okouzlujícím městě opět připraví hudební přehlídku evropského významu. Spojení krásných melodií s magickou atmosférou Českého Krumlova zaručuje jedinečný letní zážitek.Krumlov 2016, Filmová hudba: Ennio Morricone a Luboš Fišer

V unikátních prostorách Státního hradu a zámku Český Krumlov zapsaném na seznam světového dědictví UNESCO, ale i v dalších lokacích města s jedinečným geniem loci se v rámci festivalu uskuteční celkem 19 koncertů, na nichž vystoupí přední zahraniční i čeští interpreti. Festival zůstává věrný své dramaturgické tradici a opět nabídne klasickou hudbu, muzikál, šanson i crossover. Jeho dominantou je tradičně zahajovací operní galakoncert, který bude tentokrát patřit dokonce dvěma operním hvězdám – okouzlující sopranistce Angele Gheorghiu a sympatickému tenoristovi Ramónu Vargasovi.

I v letošním roce probíhá prodej vstupenek ve dvou časových pásmech. Do 31. května 2017 jsou ceny vstupenek nižší, na jednotlivé koncerty se pohybují od 135 Kč do 5990 Kč. Pokud se stanete členy Klubu přátel MHF Český Krumlov, získáváte spoustu výhod, kromě jiného i zvýhodněné vstupné.

Návštěvu hudebního festivalu můžete propojit i s dalšími letními aktivitami. Český Krumlov i jeho okolí nabízí spoustu sportovního vyžití, od cyklistiky, pěší turistiky, in-line bruslení, po sjíždění Vltavy na raftu či kánoi. Určitě také neopomeňte prohlídku tohoto kouzelného města, hradu i zámku. Přijeďte za jedinečnými zážitky do Českého Krumlova a užijte si léto plnými doušky.

Operní hvězdy

Zahajovací galakoncert dvou velkých operních hvězd současnosti – Angely Gheorghiu a Ramóna Vargase – odstartuje 26. ročník festivalu 14. července 2017. Doprovodí je PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského. Ramón Vargas se do Českého Krumlova vrací s těmito slovy: „Vystoupení v Českém Krumlově patří mezi nejkrásnější zážitky v mé kariéře. Před šesti lety jsem měl tu čest zpívat na dvacátém ročníku Mezinárodního hudebního festivalu a nyní se sem vracím, abych s mou skvělou kolegyní Angelou Gheorghiu zahájil ročník šestadvacátý. Je to neskutečné místo, kvalita festivalu a koncertů je velmi vysoká, proto se vracím velmi rád.“ Program zahajovacího koncertu se opírá o repertoár, se kterým oba umělci sklízejí úspěchy po celém světě. Zazní světoznámé melodie z oper Nabucco, La traviata, Romeo a Julie, Madama Butterfly, Carmen, Tosca, Rusalka a dalších.

Klasika na zámku

Tradiční osou festivalové dramaturgie jsou koncerty klasické hudby v prostorách Státního hradu a zámku Český Krumlov. Z velkých osobností klasické hudby se na 26. festivalovém ročníku představí například violoncellista Mischa Maisky, jež vyniká stylem legendárních virtuosů – velkým tónem a velkými gesty. Spolu s ním vystoupí v Maškarním sále mladá čínská klavíristka Shiran Wang. Španělský klavírista Javier Perianes obdařený svěží virtuozitou a vřelostí úhozu rozezní Zámeckou jízdárnu spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. „Mág houslí a violy“ Julian Rachlin, pro něhož je dokonalá technika zcela samozřejmá, a který navíc velký zájem vzbuzuje i jako dirigent, vystoupí rovněž v Zámecké jízdárně s mladou kanadskou violistkou Sarah McElravy za doprovodu Jihočeské filharmonie. Tento koncert je tradičně věnován členům Klubu přátel MHF Český Krumlov, kteří na něj získávají dvě vstupenky zdarma či s výraznou slevou, podle druhu členské karty.

Krumlovský festival vzdá rovněž poctu několika umělcům, jejichž výročí si v roce 2017 připomínáme. 450. výročí narození skladatele Claudia Monteverdiho uctí Cappella Mariana koncertem z jeho tvorby v Maškarním sále, a hold jednomu z nejvýznamnějších trumpetistů 20. století, Maurici Andrému, vzdají trumpetista Marek Zvolánek a varhaník Pavel Svoboda. S komorními programy vystoupí i houslista Bohuslav Matoušek s mladým kolegou Jakubem Junkem a komorním orchestrem Virtuosi Pragenses, korejský houslový talent Da Yoon You, violoncellista Petr Nouzovský společně s kytaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou v programu s názvem „Après un rêve“, dále peruánský kytarista Jesús Castro Balbi a komorní tělesa, jako jsou Škampovo kvarteto či Smetanovo trio.

Letní koktejl hudebních žánrů

Program festivalu netvoří jen tzv. „klasika“, nýbrž i letos jde napříč žánry. Svůj osobitý hudební styl představí krumlovskému publiku v Maškarním sále Janoska Ensemble. Soubor spolupracuje s takovými umělci, jako jsou Anna Netrebko, Bobby McFerrin, jazzový kytarista Biréli Lagrène nebo letošní účinkující Julian Rachlin, který na jejich adresu říká: „Jako soubor jsou závanem svěžího vzduchu. Kombinují své mimořádné osobní talenty s rodinnými vazbami. Dosáhli úspěchu díky své schopnosti interpretovat různé žánry svým jedinečným a novátorským stylem zvaným „Janoska style“.“ Janoska Ensemble spolu se sopranistkou Marcelou Cerno a barytonistou Danielem Serafinem představí originální virtuózní kombinaci klasické hudby s příměsí jazzu, popu a tradiční hudby.

Festival nabídne i osvěžující populární žánry. Na rendez-vous s francouzským šansonem zve zpěvačka Radka Fišarová: „Základ našeho koncertu tvoří písně zpěvačky Edith Piaf, které díky představení Edith – vrabčák z předměstí zpívám již 17 let. Časem nás však s mými muzikanty zaujali i další interpreti a skladatelé, jako např. Charles Aznavour, Jacques Brel nebo Mireille Mathieu. Repertoár jsme rozšířili o jejich skladby a poté jsme také začali objevovat krásné české texty či zhudebněné básně Jiřího Žáčka.“ V Pivovarské zahradě bude irským večerem s ochutnávkou irské whisky provázet skupina Altan. Nebude chybět ani americký muzikál v programu „Bravo Broadway“ v autentickém podání broadwayských muzikálových hvězd Chloe Lowery, Capathii Jenkins, Roba Evana, Hugha Panara a dirigenta Randalla Craiga Fleischera za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice.

MHF Český Krumlov 2017, stejně jako loni, otevře své brány, vedle již tradičních festivalových lokací, jako jsou Pivovarská zahrada, Zahrada Kooperativy, Zámecká jízdárna a Maškarní sál, také dalším atraktivním místům Českého Krumlova, např. Klášterní kostel Božího těla nebo zámecká zahrada, v níž se uskuteční letošní novinka – závěrečný komponovaný večer s titulem „Noc barokních mistrů“. Pro návštěvníky závěrečného večera zde bude připravena „Iluminace zahrady“, koncert souboru Barocco sempre giovane se sólovým trumpetistou Markem Zvolánkem, a slavnostní ohňostroj.

Více informací o festivalu naleznete na webových stránkách www.festivalkrumlov.cz.

Datum vydání Název Stáhnout DOC Stáhnout ZIP
13/04/2017 TZ_26. ročník MHF Český Krumlov DOC
13/04/2017 MHF ČK 2017 – foto ZIP