STIHL: Finále STIHL TIMBERSPORTS CZECH SERIES 2015 ovládl znovu Jan Holub

08/06/2015 Press, STIHL -

V neděli 7. 6. 2015 se za nádherného počasí uskutečnilo v areálu Horečky ve Frenštátě pod Radhoštěm finále STIHL TIMBERSPORTS CZECH SERIES 2015. Čtrnáct nejlepších českých sportovních dřevorubců, se utkalo před zraky více než 4 tisícovek fantastických diváků. Ti navzdory opravdu parnému počasí dokázali vytvořit neuvěřitelnou atmosféru a hnát všechny borce k maximálním výkonům. Závodníci se utkali ve všech šesti disciplínách. Vítězem letošního ročníku se nakonec po napínavém a těsném boji stal obhájce trofeje z loňského ročníku Jan Holub.

Jan Holub obhájil titul i přes suverénní začátek Martina Roušala, který zvítězil v prvních třech disciplínách. Holub nakonec dokázal nasbírat o jeden bod navíc. Oba si rozdělili i tituly pro nejlepšího závodníka se sekerou (Holub) a pilou (Roušal). Na třetím místě skončil nejstarší závodník na startovní listině Jan Kamír.

Naše jednička v tomto sportu, úřadující vicemistr světa a držitel světového rekordu disciplíny STIHL Stock Saw, Martin Komárek, se tradičně zúčastnil domácího klání pouze jako organizátor a rozhodčí. Divákům se představil v exhibici společně s pravidelným účastníkem americké série Timbersports a bronzovým medailistou z MS 2008 Carsonem Bosworthem. Ten je také častým účastníkem českých kempů jako trenér.

Obhájce titulu Jan Holub zhodnotil své vítězství skromně: „Loni jsem si myslel, že to byla tak trochu náhoda, ale následně se mi podařilo vyhrát i další závody a tady se mi to podařilo znovu. Mé výkony tedy budou asi opravdu poměrně kvalitní. Letošní vítězství bylo určitě těžší než loňské. Do závodu jsem šel především s tím si ho užít a prodat to co umím. Na obhajobu jsem až tak úplně nemyslel. Jsem rád, že se mi zadařilo především v Underhandu a Single bucku.“

Tomáš Karlík, generální ředitel firmy STIHL, která je hlavním partnerem této série po celém světě k průběhu dodává: „Nádherný areál na Horečkách, zájem diváků a neuvěřitelně milé přijetí. Byl to zkrátka jeden z nejpovedenějších ročníků. Absolutní dík si zaslouží ohromné množství fantastických diváků, kteří i přes opravdu horké počasí dorazili a vytvořili skvělou atmosféru.“

Průběh závodu

Teploměr od rána ukazoval vysoké teploty a stínu bylo všude po málu. V takových podmínkách byl závod odstartován přesně podle plánu, v 11 hodin. První disciplína Springboard, při které závodníci přesekávají kmen ve výšce tří metrů, hned na úvod ukázala vyrovnané souboje na velmi vysoké úrovni. Závodníci to na přímém slunci neměli vůbec jednoduché a nakonec se z nejrychlejšího času mohl radovat dvojnásobný bronzový medailista z posledních dvou let Martin Roušal, který přesekl svůj kmen o více než půl minuty rychleji než jeho soupeř Zdeněk Maťha.

Druhá disciplína STIHL Stock Saw začala jen několik málo minut po poledni, ale to už se závodilo ve stínu pod střechou pódia. Závodníci nažhavili své motorové pily a bylo odstartováno. Divácky nejnapínavější souboj předvedli loňský vítěz Jan Holub a druhý nasazený Jan Kamír, mezi kterými byl rozdíl pouze 6 setin sekundy. Nicméně nakonec se z vítězství v této disciplíně mohl radovat opět Martin Roušal, který dokázal svůj čas stlačit na skvělých 13,25 sekundy.

Před třetí disciplínou, při které závodníci opět vzali do ruky sekery, se naskytla možnost nejmenším divákům vyzkoušet si vytvořit do mikrofónu zvuk motorových pil. Během toho pořadatelé připravili kmeny pro disciplínu Standing Block Chop. Pouze třem závodníkům se podařilo přeseknout stojící kmen v čase pod půl minuty. Nejvýše nasazení Honzové Holub a Kamír, se ale opět museli smířit s druhým a třetím místem, protože druhý nejmladší ve startovním poli a skvěle připravený Martin Roušal opět zvítězil v čase 26,23.

Po prvních třech disciplínách se v exhibičním souboji předvedli vicemistr světa Martin Komárek, proti kterému nastoupil starý známý americký matador Carson Bosworth. V disciplíně Standing Block Chop mezi nimi nerozhodoval čas, ale tentokrát se počítal počet úderů, které potřebují k přeseknutí kmenu. Martinovi stačilo na přeseknutí kmene pouze 16 dobře mířených úderů, jeho soupeř jich potřeboval o 5 více.

Do druhé poloviny závodu tak šel z průběžného prvního místa suverénní vítěz všech tří disciplín Martin Roušal pronásledovaný Janem Holubem a Janem Kamírem.

Čtvrtá disciplína Single buck, při které závodníci musí přeříznout kmen o průměru 46 cm jednomužnou ruční pilou, nabídla velmi vyrovnané souboje. Tuto technicky velmi náročnou disciplínu ovládl v čase 15,12 sekundy Zdeněk Maťha, dvojnásobný stříbrný medailista z posledních dvou let.

Program pokračoval pátou disciplínou Underhand chop, při které musí závodníci přeseknout kmen, na kterém sami stojí. Ač disciplína vypadá velmi nebezpečně, je to jedna z prvních, kterou nováčci a účastníci kempů trénují. V této disciplíně dominoval s téměř desetivteřinovým náskokem Jan Holub a nakonec zřejmě díky tomu získal rozhodující body.

Před poslední disciplínou se v Underhand chop utkali opět Martin Komárek a Carson Bosworth. Exhibiční závod opět na počet úderů skončil tentokrát nerozhodně. Oba borci potřebovali k přeseknutí kmene 28 úderů.

Velké finále vyvrcholilo divácky nejatraktivnější disciplínou Hot saw, kdy závodníci přeřezávají kmen extra silnou pilou, která má sílu více než 60 koňských sil. Sportovní dřevorubci nažhavili své pily a za velké podpory diváků začali odkrajovat dřevěná kola kmenu jako kolečka salámu. Nejrychlejší byl opět Jan Holub a definitivně tak přidal poslední body ke svému vítězství. V první půli suverénní Martin Roušal se v této disciplíně umístil až na čtvrtém místě. Celkově tedy obhájil vítězství Jan Holub. O bod předčil druhého nejmladšího sportovce ve startovním poli Martina Roušala. Na třetím místě se se ztrátou 10 bodů na první příčku umístil nejstarší závodník Jan Kamír.

Více informací o tomto sportu a také přihlášku do tréninkového kempu naleznou zájemci na webových stránkách www.timbersports.cz.

Datum vydání Název Stáhnout DOC Stáhnout ZIP/PDF
07/06/2015 Finále české série STIHL TIMBERSPORTS 2015 znovu ovládl Jan Holub – TZ DOC