LSK: Je čas vyběhnout

03/05/2022 Press -

Chystáte se začít běhat? Nebo už běháte a chcete vylepšit svoje schopnosti? Běžet dál? Rychleji? Pak je na čase se zamyslet detailněji nad tím, jaké boty obout. Na trhu jsou dnes stovky modelů běžeckých bot určených pro různé druhy terénu i použití. Boty pro objemový trénink, kratší distance, závodní boty a tak dále. Vše se může zdát na první pohled složité, ale pokud vezmete rozum do hrsti, zas tak komplikované to není. Jak tedy postupovat?

Když pomineme základní poučku, která je snad každému jasná, a totiž že muži by si měli kupovat boty určené pro muže a ženy obuv určenou pro ženy, stojí na prvním místě otázka, v jakém terénu budete boty používat. Do úvahy přichází asfalt, zpevněné neasfaltové cesty a trail. Hned na úvod je dobré si zapamatovat, že i s botami, které nejsou vysloveně z kolekce trail running, určitě budete moci vyběhnout i do lesa a na nezpevněný povrch – nebudou sice držet tak dobře jako trailové speciálky, ale to se dá překousnout. Také s trailovými speciálkami si na asfaltu zaběháte, ale vzorek na podrážce bude trpět, a pokud byste s takovými botami naběhali po asfaltu nějaké větší množství kilometrů, velmi rychle vzorek seběháte a boty pak můžete hodit leda do koše.

Máte jasno. Dobrá, tak ještě jedna věc na úvod. Není od věci zjistit, jaký máte při běhu nášlap. Většině běžců bude stačit obuv určená pro nášlap neutrální, ale třeba budete patřit mezi ty, kteří by pro maximální komfort při běhu potřebovali korekci pronace, a tedy podporu klenby chodidla. Jak jste na tom, zjistíte v běžeckých speciálkách, kde vám změří, jaký máte nášlap a zda náhodou nemáte sáhnout po obuvi, která nášlap upravuje.

Dost bylo teorie, pojďme na to.

Pokud se tedy podíváme na netrailové běhání, které u běžců pořád ještě ve valné většině případů vítězí, zamyslete se nad tím, jak moc vlastně chcete běhat. Pokud plánujete dostat do nohou velké dávky kilometrů, není od věci se zamyslet nad obuví určenou pro objemové běhání s vyšší mírou tlumení. Populární je dnes také obuv, která umožňuje „floating run.“ Třeba Mizuno Skyrise 3, plovoucí běh a plynulý přechod z dopadu do odrazu.

V případě, že budete chtít běhat rychleji, ale stále pohodlně, hledejte tréninkovou obuv s menší mírou tlumení. Inspirovat se můžete třeba u dvojnásobné mistryně světa v atletice Zuzany Hejnové, která obouvá legendární Wave Rider od Mizuna. Letos mají pořadové číslo 25, na trhu jsou totiž více než čtvrt století.

Na závody se vám pak budou hodit ultralehké speciálky. Počítat je ovšem třeba s tím, že nevydrží tolik jako tréninková obuv.

A pokud přeci jen zatoužíte po běhání v lesích, po pěšinách a trailech nebo horských hřebenech plných kamenů, pak se opravdu porozhlédněte po trialových speciálkách. Mají speciální podešev, která neuklouzne, jsou všelijak vyztužené a zpevněné, aby noha na nerovném povrchu dobře držela. K dispozici je řada z nich také ve verzi GTX, tedy s goretexovou membránou udržující vaše nohy v suchu i za nepříznivého počasí.

S obuví jde ruku v ruce také oblečení, které není radno podcenit. Pro léto volte lehké a prodyšné materiály, ale nezapomínejte ani na neprofukovou vestu, větrovku nebo třeba nepromokavou běžeckou bundu. To když se vydáváte třeba na trailový výběh do hor.

Ať tak nebo tak, vidíte, že s běháním to zas tak složité není. Stačí si jen ujasnit pár základních otázek a můžete směle vyrazit hltat dávky běžeckých kilometrů.

Mizuno Wave Sky 5

V botách Mizuno Wave Sky 5 s měkkým a plynulým nášlapem budete mít pocit jako byste se vznášeli. Kombinuje nové směsi materiálu MIZUNO ENERZY Core a MIZUNO ENERZY Foam a poskytuje tak ještě měkčí nášlap a bezkonkurenční míru přenosu energie. Samozřejmostí je Mizuno vlnová technologie zajišťující stabilitu. Přináší nejvyšší míru návratu energie a tlumení. Nabízí bezkonkurenční pocit lehkosti a pružnosti. Pro běžce s průměrnou či lehce nadprůměrnou hmotností a neutrálním nášlapem.
www.mizuno.eu / 4 590 Kč

Mizuno Wave Rider 25

Boty Mizuno Wave Rider se zrodil v roce 1997 a jedinečný pocit plynulého nášlapu, který je jeho hlavní devízou, milují běžci na celém světě. Technologie MIZUNO ENERZY v mezipodešvi zajišťuje měkký dopad a plynulý odraz. Mizuno paralelní vlnová deska udržuje chodidlo v průběhu kroku v optimální pozici. Mizuno Wave Rider 25 je, co se týče plynulosti nášlapu, opět o krok napřed před svými předchůdci ze své 25leté historie. Obuv věrná tradici plynulého a dynamického nášlapu charakteristického pro model WAVE RIDER nabízí ještě efektivnější průběh kroku a běhu, s využitím jedinečného tlumení a přenosu energie technologie MIZUNO ENERZY. Pro každodenní běh a pro začátečníky i běžce trénující na maraton, s neutrálním nášlapem, kteří hledají lehkou obuv pro pocit plynulosti běhu. www.mizuno.eu / 3 990 Kč

Mizuno Wave Skyrise 3

Užívejte si při běhu fantastický pocit lehkosti s modelem Mizuno Wave Skyrise 3. Vylepšený o technologii MIZUNO ENERZY Core nabízí výjimečně měkké tlumení a vysoký návrat energie. lehkosti. Pocit lehkosti a pružnosti nášlapu, vysoký návrat energie a vynikající stabilita. Pro každodenní běh a pocit lehkosti, pružnosti a měkkého tlumení.
www.mizuno.eu / 3 790 Kč

Mizuno Wave Rebellion

Objevte svoje limity s novými botami Mizuno Wave Rebellion navrženou pro rychlost. Nešetří však ani na vynikajícím tlumení a přenosu energie do odrazu, které jí propůjčuje technologie MIZUNO ENERZY. Technologie MIZUNO WAVE pak zajišťuje plynulost nášlapu a stabilitu, a podešev G3 výbornou přilnavost. Skvělý parťák pro běžce, kteří chtějí překonávat své rychlostní rekordy. I při nízké hmotnosti poskytuje vysokou míru tlumení a návratu energie. Pro běžce, kteří jsou zaměření na rychlost a ocení plynulý nášlap s efektivním přenosem energie do každého dalšího kroku.
www.mizuno.eu / 5 490 Kč

Mizuno Wave Daichi 7

Skvělý parťák pro trailové nadšence. Nové Mizuno Wave Daichi 7 využívají technologii MIZUNO WAVE a materiál EVA k zajištění větší stability a současně výborného tlumení nárazů. Díky Michelin podešvi s vynikající trakcí a nastavitelnému systému pro pevnější utažení obuvi, vás spolehlivě a bezpečně provede každým terénem. Kombinace pohodlí, vynikající trakce a odolnosti, která vám dodá jistotu i radost z běhu v terénu. Pro začátečníky i zkušenější běžce. Obuv vhodná pro středně dlouhé tratě v terénu. Dostupná i nepromokavém provedení Mizuno Wave Daichi 7 GTX.
www.mizuno.eu / 3 790 Kč (verze GTX 4 390 Kč)

MIZUNO AERO TEE

Funkční tričko MIZUNO AERO TEE z vysoce prodyšného materiálu pro všechny běžecké disciplíny. Jedinečný komfort zajišťuje bezešvé provedení, antibakteriální úprava a zvýšená odolnost proti skvrnám. Reflexní prvky zvyšují bezpečnost za šera. Tričko jedinečného designu je dostupné v pánském a dámském provedení.
www.mizuno.eu / 1 390 Kč

MIZUNO TRAIL DRYAEROFLOW HZ TEE

Funkční tričko MIZUNO TRAIL DRYAEROFLOW HZ TEE účinně ochlazuje tělo i v těch nejparnějších dnech. Toto vysoce prodyšné tričko oceníte zejména při náročných a dlouhých trailových bězích. Zadní kapsa na zip pojme gel, tyčinku apod. Reflexní prvky se postarají o bezpečný běh za snížené viditelnosti a za tmy.
www.mizuno.eu / 1 590 Kč

MIZUNO CORE RB TEE

Sportovní tričko MIZUNO CORE RB TEE z velmi měkké polyesterové tkaniny se svým bezešvým střihem hodí pro rozličné sportovní aktivity. Reflexní prvky se postarají o bezpečný běh za snížené viditelnosti a za tmy.
www.mizuno.eu / 790 Kč

MIZUNO AERO 4.5 SHORT

Běžecké šortky MIZUNO AERO 4.5 SHORT svým příjemně pružným materiálem zajišťují maximální svobodu pohybu a pohodlí. Zadní kapsička na zip pro nezbytné drobnosti. Na zadním dílu jsou poutka pro uchycení složené bundy, vesty či návleků. Technologie DryLite® udržuje tělo v suchu a reflexní prvky se postarají o bezpečný běh za snížené viditelnosti a za tmy. Dostupné v pánské a dámské, kratší, verzi.
www.mizuno.eu / 1 290 K