Sport Koncept: Rozhýbejte se s holemi!

14/04/2014 LEVELSPORTKONCEPT, Press -

N O R D I C W A L K I N G x T R E K I N G
Hole už zdaleka neplní jen funkci opory a jejich role se ve sportovním odvětví již dávno neomezuje pouze na zimní sporty. Jejich využití dostalo v posledním desetiletí zcela nový rozměr a objevilo se několik zcela nových sportovních disciplín, které se bez jejich použití neobejdou.

NORDIC WALKING

Zaměřme se nejprve na chůzi s holemi, tedy nordic walking. Ten je sice poměrně mladým sportem, i přesto si však už na svou stranu získal velkou řádku příznivců.
Nordic walking, jinak přezdívaný „severská chůze“, s sebou však kromě samotného zpestření chůze přináší také zdraví prospěšné vlastnosti: zlepšuje okysličování organizmu, srdeční činnost, krevní oběh, aktivuje se metabolizmus a v neposlední řadě také dochází k snazšímu odbourávání stresu.
Během chůze s holemi se navíc tepová frekvence nachází v oblasti, která je bezpečná a lze se v ní dlouhé hodiny cítit dobře. I přesto je však spotřeba energie velmi vysoká, stoupá až o 40 %.
Díky tomu, že je zapojena horní část těla, je pohyb rovnoměrnější a trénink působí na celý pohybový aparát. Zároveň však díky opoře holí není potřeba mít obavy ze zatížení kloubů a zad. Nordic walking je vhodný pro každého, bez rozdílu věku i kondice.

Jediné co je potřeba, jsou správné hole. Nenechte se zmást nabídkou laciných holí, které jsou dnes dostupné i v běžných supermarketech. Nízká cena je v tomto případě známkou jejich „kvality“. Materiál se brzy opotřebuje a hole ztrácí všechny potřebné atributy, jakými jsou bezpečnost a efektivní přenos síly. Zvyšuje se i riziko drobných úrazů způsobených především nekvalitním madlem nebo hrotem hole a přínos z pohybu má celkově minimální efekt.

Pokud chcete nordic walking vyzkoušet, můžete využít také služeb profesionálního instruktora, který vysvětlí správnou techniku a doporučí vhodný tréninkový plán.
„S nordic walkingem lze začít třeba při jednom z mnoha center nordic walkingu, kde pracují odborní instruktoři,“ vysvětluje hlavní školitelka České asociace Nordic Walking, Markéta Matušíková. Podle jejích slov je také severská chůze ideální podporou při redukci váhy a celkového zlepšování fyzické kondice.

Spolu s Českou asociací Nordic Walking doporučujeme hole značky LEKI. A to pro jejich nezaměnitelnou kvalitu, odolnost, lehkost a v neposlední řadě také širokou nabídku.

TREKING

Rozdíl mezi nordic walkingem a trekingem je především v povaze terénu. Terén pro nordic walking bývá mírný a rovinatý, a lze na něm v pohodě dosáhnout rychlosti chůze až 8 km v hodině, která je pro efektivitu pohybu s holemi nejlepší. Avšak není podmínkou.
Oproti tomu treking je záležitostí horských túr, kopců, prudkých stoupání a sestupů a celkově obtížnějších terénu, kde se hole stávají nepostradatelným pomocníkem a slouží především jako opora.
Pro treking se používají výhradně teleskopické hole, jejichž délka by se měla dát pohodlně a rychle měnit v závislosti na terénu. Jiná délka se volí při stoupání vzhůru do kopce nebo sestupech, případně se nastavuje každá hole na jinou délku, například pokud vaše cesta vede po prudké vrstevnici.
Teleskopické hole se dají navíc pohodlně složit na malou přepravní délku, připnout k batohu a odpadá vám starost s jejich nošením.

HOLE PRO NORDIC WALKING

LEKI Spin 633-2616

Dvoudílné teleskopické hole Spin určené pro nordic walking s vybavením pro letní i zimní sezónu. Systém uchycení poutka Trigger 1 umožnuje nacvaknutí a vycvaknutí hole, aniž je nutné poutko sundavat.
• nastavitelná délka v rozsahu 100 – 130 cm
• SLS systém umožňující rychlé, pevné a bezpečné nastavení délky hole s milimetrovou přesností
• snímatelná gumová botička pro tvrdé povrchy
• lesklý design z ochranného laku ultra sonic
cena: 1 590 Kč

LEKI Supreme Shark 634-2622

Špičkové dvoudílné teleskopické hole se systémem uchycení poutka Trigger 3 – Shark, které zaručuje naprosto přesné vedení hole a její optimální návrat zpět do dlaně při pouštění madla.
• nastavitelná délka v rozsahu 100 – 130 cm
• SLS systém umožňující rychlé, pevné a bezpečné nastavení délky hole s milimetrovou přesností
• snímatelná gumová botička pro tvrdé povrchy
cena: 2 140 Kč

TREKOVÉ HOLE

LEKI Trail 634-2021

Oblíbený model trekových holí Leki Trail, který neustále prochází různými inovacemi a vylepšeními.
• trojdílné teleskopické hole s možností nastavení délky v rozsahu 66 – 145 cm
• bezpečnostní poutka LSS s funkcí uvolnění
• speciální ergonomická Round Top Comfort madla s širokou opěrnou plochou pro pohodlný úchop
• světově nejlepší Super Lock vnitřní aretační systém pro bezpečné nastavení potřebné délky
• hroty ze slinutého karbidu, trekové talířky
cena: 1 590 Kč

LEKI Sherpa XL AS 634-2029

Extrémně lehké a stabilní trekové hole s minimální přepravní velikostí 72 cm. Technologicky dotažené do posledního detailu pro maximální požitek z trekování.
• trojdílné teleskopické hole s možností nastavení délky v rozsahu 72 – 145 cm
• bezpečnostní poutka LSS s funkcí uvolnění
• prodloužená madla Aergon Thermo umožňují precizní uchopení za každé situace
• světově nejlepší Super Lock vnitřní aretační systém pro bezpečné nastavení potřebné délky
• speciální Soft antishock System-Lite ve spodní části hole k tlumení nárazů
• hroty ze slinutého karbidu, trekové talířky
cena: 3 190 Kč

Hole značky LEKI zakoupíte u vybraných prodejců sportovních potřeb nebo na www.leki.cz.

Datum vydání Název Stáhnout DOC Stáhnout ZIP
14/4/2014 Rozhýbejte se s holemi – TZ DOC
14/4/2014 produktové a image fotografie ZIP