STIHL Timbersports: Martin Komárek obsadil na Mistrovství světa STIHL Timbersports čtvrté místo, česká štafeta skončila šestá

16/11/2015 Press, STIHL -

Tento víkend se v polské Poznani uskutečnilo Mistrovství světa v dřevorubeckých sportech STIHL Timbersports. Dvanáct borců z dvanácti zemí se utkalo o titul ve vyprodané aréně, k nejlepším výkonům je hnalo přes 2500 diváků. V soutěži jednotlivců získal svůj neuvěřitelný sedmý titul Jason Wynyard a obhájil tak loňské vítězství. Český zástupce Martin Komárek bojoval do posledních vteřin o stupně vítězů, ale nakonec skončil těsně pod nimi. Na druhém místě skončil Švýcar Christophe Geissler a na bronz dosáhl Australan Brayden Meyer. Poslední jmenovaný také dopomohl svému týmu k vítězství v závodě štafet. Naši se skvělým časem v osmifinále, pod jednu minutu, probojovali do čtvrtfinále, kde padli proti borcům z Kanady a nakonec tak obsadili v nabité konkurenci šesté místo. Atmosféra byla prostě skvělá!

Sobotní závod jednotlivců byl neuvěřitelně vyrovnaný a přinesl mnoho zajímavých momentů. Největším překvapením byl teprve dvacetiletý Brayden Meyer, který jako nejmladší účastník světového šampionátu hned v první disciplíně Underhand chop vytvořil světový rekord s časem 12,399 sekundy a díky dalším vyrovnaným výkonům skončil nakonec na skvělém třetím místě. Vítězství si v den svých 43. narozenin vybojoval již posedmé v kariéře Novozélanďan Jason Wynyard a opět tak dokázal, že je nejlepší sportovní dřevorubec na světě. Nejlepším Evropanem se stal Švýcar Christophe Geissler, který stanul na druhém místě. Martin Komárek se po celou dobu držel na medailové pozici, ale právě výkon Švýcara v poslední disciplíně Hot Saw, kterou ovládl, ho odsunul na čtvrtou pozici.
„S průběhem závodu jsem spokojen, protože letos na mě byl vyvíjen největší tlak, udělal jsem spoustu chyb, což mě stálo hodně bodů, ale bohužel takový je náš sport. Na dřevě, přírodním materiálu a pod velkým tlakem si myslím, že celkově byl můj výkon v pořádku.“ Hodnotí svůj výsledek čtvrtý muž světa, Martin Komárek.
Během individuálního závodu padlo dvacet národních rekordů a dva světové, přičemž ten druhý v disciplíně STIHL Stock saw, kdy dokázal Němec Dirk Braun odříznout pomocí motorové pily STIHL dva kotouče kmene v čase 9,957 sekundy.

Štafetový závod byl ve znamení překonávání rekordů. Češi spolu s Poláky pokořili minutovou hranici
Závodu štafet, který se konal o den dříve, se zúčastnilo přes 120 závodníků z 22 zemí. Tým Austrálie, obhajující loňský titul, hned v prvním kole vytvořil světový rekord, když se jim podařilo všechny čtyři disciplíny ovládnout za 48,97 sekund. Česká štafeta ve složení Komárek, Holub, Maťha a Kamír si v prvním kole poradila se Švédy a hladce tak prošla do osmifinále. Zde nastoupila proti týmu z Velké Británie a předvedla fantastický výkon kdy spolu s Poláky, jako jediné dvě Evropské štafety dokázali svůj čas stlačit pod minutu a Británii porazili v čase 59,96 sekund. Polská štafeta dosáhla času 57,12 sekund a vytvořila tak nový Evropský rekord. Ve čtvrtfinále narazili naši borci na štafetu z Kanady a ta podala perfektní výkon a s časem 54,90 sekundy vyřadila českou štafetu z boje o medaile. V semifinále se podařilo Novozélanďanům překonat nový světový rekord Australanů z prvního kola, když s neuvěřitelným časem 48,60 sekundy vyřadili štafetu USA. Druhým finalistou se stali právě Australané, kteří porazili Kanadu a boj o bronz tak svedli Američané s Kanaďany, kde se více zadařilo USA, a odvážejí si bronz. Velké finále v zaplněné aréně slibovalo skvělou podívanou a taky že se tak stalo. Oba týmy předvedli neuvěřitelné výkony a nakonec zvítězila těsně Austrálie a vzala si zpět světový rekord v čase 47,22. Novozélanďané zaostali jen o 77 setin. Česká štafeta byla v konečném hodnocení po Německu druhou nejlepší z Evropy.

Kompletní informace o MS a celkově o tomto sportu spolu s přihláškou do tréninkového kempu naleznou zájemci na webových stránkách www.timbersports.cz.

Datum vydání Název Stáhnout DOC Stáhnout ZIP
16/11/2015 Martin Komárek obsadil na Mistrovství světa STIHL Timbersports čtvrté místo, česká štafeta skončila šestá – TZ DOC