STIHL Timbersports: Mistrem České republiky sportovních dřevorubců se stal Martin Roušal, nestačil na něj ani vicemistr světa Martin Komárek

05/10/2015 Press -

V neděli 4. 10. 2015 se na náměstí Republiky v Plzni uskutečnilo Mistrovství republiky STIHL TIMBERSPORTS sportovních dřevorubců. O titul Mistra republiky a vstupenku na Mistrovství světa v polské Poznani se utkalo v novém formátu, převzatém podle vzoru Mistrovství světa, dvanáct závodníků. Jedenáct z nich se kvalifikovalo do závodu na základě výsledků ze sedmi předchozích kvalifikačních závodů a dvanáctým byl obhájce titulu a úřadující vicemistr světa Martin Komárek. Několik tisíc diváků nadšeně sledovalo napínavé souboje, ze kterých nakonec jako vítěz odešel překvapivě Martin Roušal. Obhájce Martin Komárek skončil těsně za ním a na třetím místě se umístil matador Jan Wáwrů. Závod byl současně kvalifikací na Mistrovství světa družstev.

Letošní ročník se uskutečnil v krásném prostředí plzeňského náměstí Republiky. Tři tisícovky diváků sledovaly nabitou atmosféru a ve vzduchu bylo cítit napětí, zda někdo ohrozí nadvládu Martina Komárka. Letos se závod poprvé uskutečnil podle formátu Mistrovství světa. To znamená, že všichni závodníci se zúčastnili pouze prvních tří disciplín. Dál postoupilo pouze 8 nejlepších, kteří soutěžili ve čtvrté a páté disciplíně. Po ní vypadli další dva závodníci a posledních šest se utkalo o titul mistra republiky v disciplíně Hot saw. Vítěz se kvalifikoval do individuálního závodu na Mistrovství světa, které se bude konat 13. a 14. listopadu v polské Poznani.

Obrovským překvapením letošního ročníku se stal Martin Roušal, který dokázal přes všechny předpoklady porazit největšího favorita, obhájce loňského vítězství a úřadujícího vicemistra světa Martina Komárka. Na třetím místě skončil matador Jan Wáwrů. Štafetu pro Mistrovství světa tvoří pětice borců ve složení – Roušal, Komárek, Holub, Maťha a Kamír. Cenu za nejlepšího závodníka s pilou získal Martin Roušal a se sekyrou byl v Plzni nejlepší Martin Komárek.

„Mám ohromnou radost z tohoto překvapivého titulu. Bylo to samozřejmě i z části štěstí, protože Martin je stále ve světovém měřítku náš nejlepší borec. Na druhou stranu je to zadostiučinění za tvrdý trénink a za národní finále, kde mi titul opravdu proklouzl mezi prsty,“ říká nový Mistr České republiky Martin Roušal.

Martin Komárek dodává: „Martin Roušal podal velmi dobrý výkon, za kterým stojí perfektní příprava. Já musím určitě v tréninku přidat, protože to není optimální. Na druhou stranu je to jen jeden závod, který ovlivní řada faktorů, a já vrchol opouštět nehodlám.“

Průběh závodu

Počasí závodníkům i divákům přálo a tak se mohlo odstartovat podle plánu ve 12 hodin. Nezačínalo se tradiční disciplínou Springboard, ale přesekáváním ležícího kmene (Underhand chop). Dvojice byly dány podle kvalifikačního pořadí a tak program načala dvojice Gottvald a jediný domácí závodník Ladislav Fikar. Tuto disciplínu nakonec ovládl Martin Roušal, který potvrdil jeho rostoucí formu z minulých závodů. Druhý nejrychlejší byl Martin Komárek a na třetím místě přeťal svůj kmen matador Jan Wáwrů.

Druhou disciplínou byla STIHL Stock saw, při které musí závodníci odříznout motorovou pilou dva kotouče o přesně stanovené šířce. Při této disciplíně byl znovu překvapivě nejrychlejší Martin Roušal, který jako jediný dokázal stlačit svůj čas pod 13 vteřin. Komárkovi se nepodařilo odříznout hladce druhý kotouč a svým časem se nedostal ani mezi první tři.

Ve třetí disciplíně Standing block chop už Martin Komárek potvrdil svoje kvality a suverénně dal najevo, že to je jeho specialita. S časem těsně nad 18 vteřin nadělil druhému nejlepšímu Janu Holubovi více než 6 sekund.

V polovině závodu tak na prvním místě nesvítil podle předpokladů Martin Komárek, ale Martin Roušal. Na třetím místě byl prozatím vítěz české série Jan Holub. Po prvních třech disciplínách opustili soutěž Vítězslav Soukup, Ladislav Fikar, Martin Kalina a Josef Pavlíček.

Druhou polovinu závodu odstartovala menší přeháňka, která ale vůbec neodradila nadšené diváky, kteří vytvářeli na náměstí skvělou atmosféru.
Čtvrtou disciplínou byl Single buck, tedy řezání jednomužnou pilou. I tady pokračovalo překvapení, protože Martin Roušal byl opět nejrychlejší a Martina Komárka odsunul až na třetí pozici Jan Wáwrů.

V divácky asi nejatraktivnější páté disciplíně Springboard bylo jasně vidět kdo má natrénováno a kdo ne. Držitel evropského rekordu Martin Komárek jasně zvítězil a v čase 56,24 se jako jediný dostal s časem pod minutu. Na druhém místě Martin Roušal měl čas dokonce přes minutu a půl.

Do finále v podobě poslední disciplíny Hot saw tak neprošli Jan Kamír a Jaroslav Gottvald. Naopak Martin Roušal stále držel fantastické první místo a Martin Komárek čtyři body za ním mohl pouze doufat, že se mu podaří ho ještě přeskočit.

Poslední disciplína byla hlavně o hlavě a o tom neudělat chybu. Martin Roušal nakonec zachoval klid a čas 9,20 sekund mu stačil k tomu, aby o bod porazil v celkovém hodnocení Martina Komárka. Ten se nakonec i přes nejrychlejší čas v této disciplíně umístil na druhém místě, před třetím Janem Wáwrů.

sponzoři timber

Datum vydání Název Stáhnout DOC/PDF Stáhnout ZIP
05/10/2015 Mistrem České republiky sportovních dřevorubců se stal Martin Roušal – TZ DOC