STIHL Timbersports: Mistrovství České republiky v dřevorubeckých sportech STIHL Timbersports ozdobí devítinásobný mistr světa a ikona tohoto sportu

19/05/2011 Press, STIHL -

Nejúspěšnější dřevorubec současnosti a poslední dekády, novozélandský Maor Jason Wynyard, zavítá poprvé do České republiky. Představí se v roli trenéra našich nadějí, ale ukáže i své umění v rámci exhibičních klání s Martinem Komárkem na mistrovství České republiky v Mikulově.

Dřevorubecký sport STIHL Timbersports patří k oblíbenému klání ve světě i u nás. Je do něj zapojeno více než 20 států a úroveň výkonů každým rokem stoupá. Vynikajících výsledků dosahuje i náš čtyřnásobný mistr Evropy, držitel světového rekordu disciplíny STIHL Stock Saw a třetí nejlepší dřevorubec světa 2010 Martin Komárek. Každoročním vrcholem tuzemské závodní sezóny je mistrovství České republiky, které se letos koná v neděli 29. května od 11 hodin v amfiteátru v Mikulově. Vstup na akci je zdarma. Na mistrovství se představí fenomenální a nejlepší dřevorubec světa Maor Jason Wynyard. Jason Wynyard je dřevorubecký Goliáš, který měří 192 cm a váží 130 kg. Je devítinásobným mistrem světa ve STIHL Timbersports, od roku 1999 11x v řadě zvítězil v americké obdobě dřevorubeckého mistrovství světa (soutěží i ženy a seznam disciplín je daleko širší). Mimo jiné je i držitelem několika světových rekordů a v roce 2008 se stal maorským sportovcem roku.

Finalisté budou závodit v šesti disciplínách: Standing Chop (přesekávání stojícího kmene), Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou), Single Buck (řezání ruční pilou), Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene), Springboard (přesekávání kmene z prkna ve výšce) a Hot Saw (řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem). Vítězem se stane nejvšestrannější závodník, který získá v součtu nejvíce bodů za pořadí v jednotlivých disciplínách. Největším favoritem bude čtyřnásobný mistr ČR a obhájce titulu Jan Svoboda z Liptálu u Vsetína. Kromě kompletní české špičky se v závodě představí i dva borci z Rakouska. Samotnému mistrovství předcházeli i dva kvalifikační závody (výsledky www.timbersports.cz), ze kterých postoupilo 14 nejlepších, ti ještě musí projít sobotním kvalifikačním závodem v disciplíně springboard.

Poprvé v rámci české série budou závodníci v disciplíně Springboard (přesekávání kmene z prkna ve výšce) používat dvě dopomocná prkna. Především se na exhibici Mistrovství ČR ukáže s Martinem Komárkem opravdu nejlepší z nejlepších dřevorubců Novozélanďan Maor Jason Wynyard, který mimo jiné s Komárkem povede i tréninkový kemp, který se koná od 25. do 28. května v amfiteátru Mikulov.

Náš nejúspěšnější reprezentant a velký propagátor Stihl Timbersportu Martin Komárek k návštěvě Wynyarda říká: „Velmi si vážím, že Jason Wynyard přijal naše pozvání a dorazí do Česka. Nejenomže je naprosto jasným králem Timbersportu a ikonou tohoto sportu, ale pro mě osobně je to i člověk který mi ohromně moc pomohl. Vlastně se dá říct, že on mě tento sport naučil, když jsem se před lety vydal hledat zkušenosti na Nový Zéland. Jsem rád, že bude mít možnost předat své zkušenosti i našim nadějím v rámci přípravného kempu, který předchází mistrovství v Mikulově.“ Dále dodává: „Osobně se těším i na královský springboard se dvěma dopomocnými prkny, který bude mít premiéru v rámci české série. I to svědčí o tom, že úroveň závodníků nadále stoupá.“

Více informací o tomto sportu naleznete na webových stránkách www.timbersports.cz.

Datum vydání Název Stáhnout DOC Stáhnout ZIP
19/5/2011 STIHL Timbersports – TZ DOC
19/5/2011 STIHL Timbersports – fotky ZIP

Vstup do diskuze