BRIT: Kynologem roku 2019 se stala Alena Smolíková

24/02/2020 Press, VAFO Brit -

Anketa Kynolog roku 2019 zná své vítěze. Během slavnostního galavečera, který se konal 22. února 2020 v pražském klubu MeetFactory, ocenili porotci nejlepší české kynology v celkem 11 sportovních disciplínách. Titul absolutního vítěze získala Alena Smolíková, vítězka kategorie Dogdancing.

Během slavnostního večera vybírala porota vítěze celkem v 11 kategoriích. Ve vybraných disciplínách získali ocenění také junioři. Titul Junior roku 2019 udělila porota Zoře Lehké, vítězce kategorie Mushing – individuální disciplíny a mistryni světa v canicrossu. Večerem hosty i diváky živého vysílání provázel moderátor Jonáš Novotný spolu s Jakubem Štýbrem, šéfredaktorem časopisu Psí sporty.

Absolutní vítězkou a nositelkou titulu Kynolog roku 2019 se stala Alena Smolíková, vítězka kategorie Dogdancing. Ta zahájila loňský rok 2. místem na soutěži Crufts v Anglii, s fenkou Jerry získala také titul mistryně Evropy a České republiky ve Freestyle. S fenkou Kirou poté vyhrála mistrovství České republiky v kategorii Heelwork to Music. Ocenění Nejsympatičtější kynolog roku 2019 udělila veřejnost svým hlasováním flyballovému družstvu Jokers.

Stejně jako v minulých letech, i letos uděloval partner ankety časopis Psí sporty ocenění Kynologický počin roku 2019. Ten si v letošním roce odnesl František Schejbal st., který se psem Uranem v říjnu úspěšně završil dvoudenní pátrání psovodů, policistů, hasičů i dobrovolníků po cyklistovi ztraceném v Jizerských horách, a zachránil mu tak život.

Do Síně slávy byl letos uveden pětadevadesátiletý Karel Hartl, jeden z nejznámějších českých kynologů, který po 2. světové válce obnovoval československou služební kynologii. Pracoval jako policejní psovod a po vzniku vojsk pohraniční stráže začal u armády působit jako vedoucí kynolog. Současně je také otcem myšlenky křížení vlka s německým ovčákem, ze které vzešlo naše národní plemeno – československý ovčák. Karel Hartl dále přispěl ke zdokonalování systému výcviku s využitím nejnovějších poznatků o chování psů a sám se věnoval výzkumu v této oblasti. Kromě toho je autorem několika knih o chovu a výcviku služebních plemen, které byly základním zdrojem znalostí pro celé generace československých kynologů.

Anketu Kynolog roku pořádá už 5. rokem Brit, značka superprémiových krmiv pro domácí mazlíčky. Jedná se o anketu, která jako jediná svého druhu představuje a oceňuje vrcholovou spolupráci cvičitelů a jejich psů. Současně se také jedná o ohlédnutí za uplynulou sezónou a oslavu největších úspěchů na poli české kynologie.

Vítězové jednotlivých kategorií

Agility – Martina Magnoli Klimešová
Dogdancing – Alena Smolíková
Dogfrisbee – Veronika Urbášková
Flyball – The Rebels Hardcore
Mondioring – Barbora Vilimcová
Mushing (individuální disciplíny) – Martina Štěpánková
Mushing (spřežení) – Martin Vrtěl
Obedience – Michaela Míčová
Pasení – Roman Holeček
Sportovní kynologie – Martin Pejša
Záchranáři – František Schejbal st.


První místa v kategoriích juniorů

Agility – Klára Kokešová
Dogdancing – Viktorie Kuncková
Dogfrisbee – Martina Bolehovská
Mushing (individuální disciplíny) – Zora Lehká
Obedience – Michaela Míčová
Sportovní kynologie – Tereza Vajnerová

Figurant roku – David Hanel


Datum vydání
Název Stáhnout DOC Stáhnout ZIP
24/2/2020 Kynolog roku 2019 – TZ DOC
24/2/2020 Kynolog roku 2019 – fotky ZIP