LSK: Běhání v zimě? (Téměř) žádný problém!

16/02/2021 Press -

Zima dokáže být dlouhá a pro běžce nepříjemná. Nicméně ani v tomto ročním období není nutné se běhu vzdávat. Naopak. Má své nezaměnitelné kouzlo. Stačí se jen rozumně obléknout, obout, vybavit a můžete vyrazit.

Řada lidí má z běhu v zimě respekt. Bojí se chladu, kluzkého terénu, tmy. To vše lze však vcelku jednoduše řešit, a v podstatě se není čeho bát. 

Pokud jde o vaše obvyklé tréninky, nemusíte se v podstatě nijak zvlášť omezovat. Dávejte si pozor při teplotách padajících hlouběji pod nulu, a to hlavně s ohledem na dýchací cesty. Někteří běžci mají problémy při dýchání chladného vzduchu, ale lidské tělo je stavěné tak, že v rozumných teplotách se s tímto problémem vyrovná samo.  

Větším problémem může být prochladnutí v důsledku nedostatečného oblečení. Nebo naopak moc teplé oblečení. Ani jedno není dobře. Při běhu vám samozřejmě nesmí být zima, ale nesmíte se ani přehřívat. Ideální variantou je obléci se na hraně teplotního minima, tedy tak, kdy vám je v okamžiku, kdy vybíháte, téměř zima. Ta se totiž po pár minutách pohybu změní v příjemnou teplotu.  

Pokud to totiž s oblečením přeženete a bude vám horko už na začátku běhu, budete po pár sovkách metrů proklínat každou vrstvu oblečení, kterou máte s sebou navíc. Hranice teplotního minima může být ošemetná, takže pro případ, že ji netrefíte úplně přesně, není špatné si do kapsy přibalit třeba větrovku. Větru odolnou svrchní vrstvu není ostatně od věci přibalit do kapsy vždy. Vítr dokáže být v zimě opravdu nepříjemný a pocitová teplota s jeho rychlostí velmi rychle klesá.  

Jinak platí obecná pravidla o oblékání. Vrstvení funkčních oblečení, které dokáže co nejvíce propustit pot. Od věci nejsou třeba zateplené elastické kalhoty, nebo teplejší funkční prádlo. Hlavu si naopak většinou nemusíte lámat s nepromokavými vrstvami, tedy pokud běháte v teplotách pohybujících se pod nulou. Pršet by v takovém počasí nemělo. 

Pokud se nechystáte na souvislý běh, ale na nějaké ty intervaly, úseky nebo jiný trénink s pauzami, vezměte s sebou klidně nějakou teplejší bundu a kalhoty a v pauzách se vždy přioblékněte. 

Samozřejmostí by dále měla být čepice nebo alespoň čelenka. Většina tělesného tepla totiž odchází z těla nezakrytou hlavou. To samé platí o rukavicích. Rozehřívat doma omrzlé prsty není nic moc. 

Běhat můžete bez problému většinu svých oblíbených tras. Hodit se vám budou teplejší ponožky a trailová obuv, nebo třeba nesmeky, které skvěle fungují v kluzkém městě. To zejména pokud napadne sníh. Prostě je nasadíte na své běžecké boty a hurá do terénu. Pro delší běhání ve sněhu nejsou od věci běžecké boty s goretexovou membránou, protože sníh se vám bude na nohou rozpouštět a běh v promáčených botech není nic, o co byste stáli. 

A pokud běháte třeba ráno, nebo po práci, pořiďte si čelovku. Také reflexní prvky na oblečení se vám budou hodit, a to zejména pokud holdujete běhání po městě nebo silnicích. 

Opravdu se není čeho bát. Když nakonec vyběhnete na svoji oblíbenou lesní trasu, kterou přes noc pokryl sníh, a vaše stopy jsou tím prvním, co se do čerstvé sněhové pokrývky lesknoucí se v ranních paprscích obtisklo, zjistíte, že zimní běhání má skutečně své kouzlo. A že jsou dny, kdy dokáže předčít i váš nejoblíbenější letní běžecký zážitek. 

 

Mizuno Wave IBUKI 3 

V botách MIZUNO WAVE IBUKI 3 se žádného terénu bát nemusíte. Odolná podešev X10 se speciálním vzorkem zajišťuje vynikající trakci a stabilitu, mezipodešev perfektně tlumí nárazy a zaručí jistý došlap v jakémkoli terénu. Bezešvý svršek moderního designu vyniká lehkostí a prodyšností. 

www.mizuno.com / 2790,- Kč 

 

 

Mizuno Wave Daichi 5 GTX 

Lehčí, dynamičtější obuv MIZUNO WAVE DAICHI 5 si oblíbí trailoví běžci upřednostňující více odezvy z terénu. Pryžová podešev v produkce značky Michelin přináší maximální přilnavost, trakci a ochranu. Širší podešev a vějířovitě tvarovaná vlna poskytuje nadstandardní stabilitu. Technologie XtaRide se přizpůsobí okolnímu prostředí a pracuje v dokonalé harmonii s tělem. O dokonalé pohodlí se stará svršek s integrovaným systémem DynamotionFit. Goretexová membrána udrží vaši nohu v suchu a pohodlí i v zimních plískanicích.  

www.mizuno.com / 4090,- Kč 

 

 

Běžecká bunda MIZUNO HYBRID BT HOODIE 

Hybrid = inovativní spojení funkčních materiálů. Oděvy s tímto označením chytře používají materiály různých vlastností pro zajištění maximální funkčnosti a vašeho pohodlí. A právě tak je tom u lehké softshellové bundy s kapucí MIZUNO HYBRID BT HOODIE. Svrchní materiál ochrání proti větru, slabému sněžení či dešti a na důležitých partiích hrudníku a zad je termoizolační materiál Breath Thermo. Dvě zipová kapsy pojmou ty nejnutnější nezbytnosti a reflexní prvky zvyšují viditelnost za šera. Perfektní ochranná vrstva proti živlům vhodná pro sportování v chladnějším počasí podzimních a zimních dnů. Bunda je dostupná v pánském a dámském provedení. 

www.mizuno.com / 2 990 Kč 

  

Běžecká mikina MIZUNO WARMALITE HZ 

Běžecká mikina s polovičním zipem MIZUNO WARMALITE HZ z lehkého materiálu s optimální termoregulací pro aerobní aktivity v zimním období. Unikátní střihové řešení přináší skvělé pohodlí a neomezený pohyb. Na dotek velmi jemné polyesterové vlákno se postará o jedinečný komfort nošení a reflexní prvky zajistí bezpečný běh za snížené viditelnosti a za tmy. Prostorná kapsa se zipem na zadním dílu pro tyčinku, telefon, klíče apod. Mikina je dostupná v pánském a dámském provedení. 

www.mizuno.com / 1 740 Kč 

   

Běžecké elastické kalhoty MIZUNO WARMALITE HZ 

Běžecké elastické kalhoty MIZUNO WARMALITE HZ z lehkého materiálu s optimální termoregulací pro aerobní aktivity v zimním období. Unikátní střihové řešení přináší skvělé pohodlí a neomezený pohyb. Na dotek velmi jemné polyesterové vlákno se postará o jedinečný komfort nošení a reflexní prvky zajistí bezpečný běh za snížené viditelnosti a za tmy. Prostorná kapsa se zipem na zadním dílu pro tyčinku, telefon, klíče apod. Legíny jsou dostupné v pánském a dámském provedení. 

www.mizuno.com / 1 740 Kč 

 

 

Mizuno BT Headband 

Unisize zimní čelenka Mizuno pro jakékoliv venkovní volnočasové aktivity. 

www.mizuno.com / 490,- Kč 

 

Tiskovou zprávu spolu s fotografiemi v tiskové kvalitě stáhnete zde: https://1url.cz/@Behvzime