Stand Up Paddleboarding jako pohodová zábava i pořádný adrenalin

27/05/2013 Ostatní, Press -

Nezáleží na tom, jestli plánujete odpočinek na Macháči, nebo divoký sjezd na řece. Paddleboarding, tedy jízda na prkně za pomocí pádla, je univerzální hračka se kterou se můžete předvést na stojaté vodě, řece i mořské hladině. Výhody jsou nasnadě: Nafukovací surf je dobře skladný a konečně nemusíte čekat na surfařskou vlnu, nebo windsurfový poryv větru. Prostě: stand up, paddle and go!


Paddleboarding vznikl zhruba v 60. letech minulého století na Havajských ostrovech, které jsou typickou domovinou vodních sportů. Ale už třeba ve starověkém Egyptě byla jízda na prkně ve stoje s pádlem častý dopravní prostředek. Paddleboarding (havajsky Hoe he’e nalu) byl původně podpůrná technika při výuce surfování, později se rozvinul jako samostatná disciplína a v posledních letech ruku v ruce s výrobou specializovaných prken už tenhle sport zažívá doslova boom.

Surf pro Stand up Paddleboarding je širší, stabilnější než longboard na surfing a jeho výška zhruba odpovídá zhruba třem metrům. Je buď z plastu, laminátu, nebo jednoduše v nafukovací verzi, která nabízí všechny benefity v jednom: nafukovací board je snadno přepravitelný, skladný a skutečně bytelný. Pádlo je podobné tomu z kanoistiky, ale je delší, aby bylo možné pohodlně zalovit pod hladinu i ve stoje.

Speciální vybavení v Česku distribuuje Honza Rott z paddleboardshopu, který je zároveň nadšeným jezdcem (parádní video z jízdy na slovinské Soče): „Paddleboarding jsem objevil prakticky nedávno a hned jsem mu propadl. Samozřejmě mě dlouho nebavilo jenom pádlovat po hladké vodě, a tak za sebou máme sjezdy Vltavy, několik výletů na kanály, divokou vodu, a hlavně dost adrenalinový sjezd slovinské Soči. Rozhodně to neznamená, že paddleboarding je zábava jen pro adrenalinové šílence, jako jsem já. Je to opravdu úplně pro každého a s nástupem nafukovacích paddlů už odpadá i problém s tím, že paddle je velký, těžký a náchylný na náraz.“

Sjíždět se dá prakticky jakákoliv voda. Od mořských vln velikosti rodinných domků, přes divoké horské řeky, klidné toky s několika jezy až po stojatý rybník, na kterém se dá užít neméně zábavy. V České republice a na Slovensku jsou od roku 2010 k dispozici odolné nafukovací paddleboardy RED. Ty svou příznivou cenou i širokým využitím díky skladnosti a odolnosti přiblížily Stand up Paddleboarding široké veřejnosti. S tím se zvýšil i počet půjčoven, kde je možné si pádlovací jízdu vyzkoušet.

Výhodou paddleboardingu není jen intuitivní užití, které zvládne každá okurka, ale i aktivní zapojení široké skupiny svalů od nohou, přes břicho, trup až po paže. Trik tkví v udržení rovnováhy, při kterém budete posilovat i svalstvo, se kterým jste se doposud neměli možnost seznámit.

Začátečníci nejsou odkázaní na nějaké kurzy ovládání paddleboardu, ale drobná rada od někoho zkušenějšího během první projížďky pomůže. Napoprvé je dobré trénovat rovnováhu na klidné řece, nebo rybníku. V půjčovně si kromě prkna a pádla nechte doporučit i další vybavení, jako helmu, vestu nebo neoprenové body do vody. Kvalitní nafukovací boardy nejde ruční pumpou přefouknout, takže při přípravě žádný strach. Ať už budete nastupovat z mělčiny, nebo z mola, začněte stabilitu na prkně hledat vkleče. Dokud nebudete jistě „nohama na zemi“ zůstaňte zakleknutí a zkoušejte udávat směr jízdy přitahováním, nebo odlamováním pádlem. Ve stoje pak už přichází level dvě, možnost kormidlování u zádi.

Paddleboarding rozhodně není žádná sterilní zábava, laťku obtížnosti si určujete vy sami. Jestli se budete slunit na Vltavě s potřebnými zastávkami na pivo, nebo naplánujete adrenalinovou akci na jezech, či divoké řece, je čistě ve vaší kompetenci. Dodali bychom snad jen to, že je Paddleboarding nebezpečně nakažlivý a když si prkno s pádlem párkrát půjčíte, pravděpodobně si je pak i koupíte a budete vymýšlet věčné výmluvy, proč jste se „zdrželi v práci“.

Paddleboardy značky RED
Nafukovací paddleboardy RED mají vnitřní houbovitou strukturu, která po nafouknutí stabilně drží pevný tvar, navíc je pumpou nelze přefouknout. V rychlosti nijak nezaostávají za pevnými plováky laminátové konstrukce. Zároveň disponují úchyty na náklad na přídi plováku. Nerezové očko na přivázání boardu mají vpředu i vzadu. Jejich velkou výhodou je, že je po jízdě, stejně jako matračku, sbalíte do úhledného balíčku. Balení obsahuje i batoh pro jednoduché cestování a pumpu.

RED 10’6“ model 2013 | Cena: 19.650 Kč

Nafukovací paddleboard RED 10´6´´ je 3,15 metrů dlouhý a 82 centimetrů široký, širší záď zajišťuje větší stabilitu. Hodí se pro kondiční pádlování na jezerech, rybnících i řekách, v ČR je hojně používán k sjíždění horních toků řek. Paddleboard je pro vysokou odolnost a stabilitu vhodný i do půjčoven, bez problému unese dva jezdce a poslouží tak i jako prostředník rodinné zábavy a dětmi. Hodí se pro začátečníky i pokročilé jezdce.

RED 9‘6“ RSS model 2013 | Cena: 20.000 Kč

Nafukovací paddleboard RED 9’6“ je 2,89 metrů dlouhý a 82 centimetrů široký, vhodný ke sjíždění menších vln, na kondiční pádlování, je hojně používán k sjíždění horních toků řek, kde prakticky nemá konkurenci. Hodí se i pro začátečníky (do 90kg váhy jezdce), jeho možnosti si však vychutnávají zejména pokročilí jezdci na rychlejší vodě, jezových válcích apod. Plovák paddlu je rozdělený a vzadu má zvednutý nášlap, což usnadňuje orientaci na palubě.

RED 9‘2“ model 2013 | Cena 18.550 Kč

Nafukovací paddleboard RED 9’2“ je 2,85 metrů dlouhý a 76 centimetrů široký. Je určený především zkušenějším jezdcům na sjíždění vln, neztratí se však ani na horních tocích řek. Díky svému aerodynamičtějšímu tvaru je ve vodě obratnější, rychlejší a paddlesurfaři si na něm mohou užít skutečně třeskutou zábavu.

NOVINKA! Nafukovací windsurfing / paddleboard 2 v 1 | Cena 29.000 Kč

Pro rok 2013 přichází značka STARBOARD s dlouho očekávanou novinkou – nafukovacím windsurfingem! Jedná se o složitou technologii, díky které ale bude učení se ještě lehčí. K prknu je možné vzít plachtu libovolné velikosti, po jejím odepnutí se dá používat jako plnohodnotný paddleboard. Výhodou je nižší váha plováku než u varianty z carbonu, prakticky nezničitelná konstrukce a měkká paluba, o kterou se nezraní vaše drahá polovička, ani ratolesti. Kompletní sada s dětským oplachtěním se po vyfouknutí vejde do kufru běžného automobilu. V nabídce je mnoho variant a velikostí.

Datum vydání Název Stáhnout DOC Stáhnout ZIP
27/5/2013 TZ_Stand Up Paddleboarding DOC
27/5/2013 Foto_Stand Up Paddleboarding ZIP