STIHL: Jak na rekonvalescenci zahrady po tuhé zimě

29/01/2013 Press, STIHL -

Během zimních měsíců dostává vegetace opravdu zabrat. Po podzimu, kdy se traviny naposledy nadechnou a přijmou živiny v podobě přírodního hnojiva ze zbytků stromů a keřů, přichází chlad a nánosy sněhu, které představují velkou zátěž. Jakmile však s příchodem jarních měsíců půda vyschne, zahřeje se alespoň na teplotu +10 °C a začne opět růst tráva, je možné provést přísev prořídlých míst. Přihnojování na samotném počátku jara pomůže trávníku rychle zesílit a zazelenat se. Samozřejmostí v jarní péči o trávník je také provzdušňování a pravidelné sečení.

Hnojení a vertikutace
Nově vzešlý porost potřebuje na počátku jara větší množství živin. Pokud není posečená tráva navrácena do půdy prostřednictvím mulčování, lze pak v březnu nebo dubnu provést hnojení. K růstu vegetace potřebuje živiny, především však dusík, který podporuje dělení buněk a tvorbu nových částí rostlin. Pokud má trávník nedostatek živin, vyznačuje se zelenožlutou barvou a roste pomaleji. Dobrá hnojiva obsahují vyvážené množství dusíku, draslíku, fosfátu a hořčíku.

Asi v polovině dubna je možné pomocí vertikutátoru odstranit odumřelé rostliny a provzdušnit trávníkové plochy. Ostrůvky květin, příp. žádoucí skupiny volně rostoucích květin, je vhodné posekat teprve po odkvětu, proto aby měly dostatek času na vysemenění. Tato konkrétní místa se nehnojí. Květiny tak mohou příští rok znovu rozkvést.

Sečení
Jakmile je půda dostatečně oživena a provzdušněna, nastává pak potřeba pravidelného sečení, díky kterému trávník pěkně zhoustne. Traviny poté navíc vytvoří boční výhonky, nové listy a oddenky a růst divokých rostlin (plevele) je potlačen. Optimální výška sečení činí 3,5 až 5 cm. Pokud budou traviny sečeny na výšku menší, než je přípustný rozsah, travnatá plocha prořídne. V závislosti na dané oblasti, stavu trávníku, počasí a dalších faktorech se trávník seče v rámci vegetační doby od poloviny dubna do konce října zpravidla 20 až 25krát, tedy téměř každý týden. S pravidelně ostřenými noži bude vzhled posečené plochy hezčí a sečení bude snazší.

Další údržba zahrady
Na konci jara je vhodné střihem odstranit odumřelé či zimou poškozené části dřevin a zarovnat nebo vytvarovat živý plot. S různorodými pracemi na zahradě si hravě poradí KombiNástroj, který v sobě spojuje několik užitečných pomocníků v jedné inovační koncepci. Na KombiSystém (násadu) lze připevnit nůžky na nízké porosty, na živé ploty, zarovnávač okrajů, vyvětvovací pilu, vyžínač či foukač. Podobné možnosti nabízí také MultiSystém, jenž lze využít jako kypřič půdy, vertikutátor, půdní frézu, odstraňovač mechu, válcový čistič nebo smeták. S kompletním úklidem a přípravou na léto vám také pomůže výkonný vysavač a vysokotlaká myčka, se kterou se můžete hravě pustit například do čištění vozidel, kol, zámkové dlažby apod.

—————————————————————————————————————————————————————
Co se bude hodit

Zahradní nůžky STIHL HS 46 C–E a STIHL HS 56 C–E
Zahradní nůžky STIHL HS 46 C-E a STIHL HS 56 C-E jsou nejlehčími nůžkami s benzínovým motorem na trhu. Tato výhodu ocení jak příležitostní uživatelé se slabší fyzickou kondicí, tak i profesionálové, kteří musí s nůžkami často pracovat dlouhou dobu.
HS 46 C-E jsou tak určeny především pro náročnější soukromé uživatele, s tím, že nízkou hmotnost jistě ocení především ženy. HS 56 C-E najdou uplatnění i v komunální oblasti. Jejich ideální využití je pro jemnější střih a tvarovací řezy na udržovaných živých plotech a keřích.
Cena: model STIHL HS 46 C-E 12.490 Kč | model STIHL HS 56 C-E 13.990 Kč

Vertikutátor VIKING LE 540
Vertikutátor neboli provzdušňovač VIKING LE 540 je ideálním pomocníkem zahrádkářů především po zimě, kdy je potřeba trávník ozdravit a dopřát mu regeneraci. Za pomoci sedmi dvojitých nožů trvale odstraňuje mech, zplstnatělou trávu a plevel, přičemž lehce narušuje a tak provzdušňuje půdu. Kořeny trávníku jsou pak lépe zásobeny vodou a živinami. A díky snazšímu vsakování dešťové vody se trávník tolik nepodmáčí.
Cena: 9.990 Kč

Benzínová sekačka VIKING MB 545 V
Sekačka této řady se vyznačuje především vysokým uživatelským komfortem, to zaručuje nejen ergonomické umístění ovládacích prvků a držadla, ale u některých modelů také pohon kol. Sekačka VIKING MB 545 je vybavena plynulým pohonem Vario, nastavením výšky držadla ve 3 úrovních a 7 polohami centrálního nastavení výšky sečení. Dodatečně lze namontovat mulčovací soupravu Mulch-Kit 545. Pomocí mulčovací funkce dojde nejen ke zkrácení doby sečení, ale především zmizí problém, co s posečenou trávou.
Cena: 16.590 Kč

Datum vydání Název Stáhnout DOC Stáhnout ZIP
29/1/2013 Rekonvalescence zahrady – TZ DOC
29/1/2013 Rekonvalescence zahrady – fotky ZIP

Vstup do diskuze