STIHL Timbersports: Domácí Jan Svoboda získal v krásném přírodním amfiteátru v Liptálu u Vsetína sedmý titul mistra republiky v dřevorubeckých sportech STIHL Timbersports

04/06/2012 Press, STIHL -

Liptál u Vsetína – Liptál vytvořil pro všechny závodníky neuvěřitelnou kulisu a ukázal, že tento region je dřevu zaslíben. Více než 4000 diváků si našlo cestu do přírodního amfiteátru, který se tak zcela zaplnil. Publikum hnalo dopředu všechny závodníky, především své dva rodáky: šestinásobného mistra republiky Jana Svobodu a Reného Skalického.

Dřevorubecký sport STIHL Timbersports se skládá ze šesti disciplín, kdy se vítězem stává ten nejvšestrannější. Hlavní motto zní: síla rozhoduje, přesnost vítězí. Tři disciplíny byly vykonány se sekerou, dvě s motorovou pilou a jedna s ruční jednomužnou pilou (popis disciplín na konci TZ). Vítězem se stal naprosto s přehledem domácí rodák Jan Svoboda, pro kterého to byl už sedmý titul. Získal i ocenění – nejlepší závodník s pilou a sekerou neboli best sawman a best axeman. Náš nejlepší sportovní dřevorubec a propagátor tohoto sportu Martin Komárek, který je čtyřnásobným mistrem Evropy, vicemistrem světa a čerstvým vítězem největšího letošního evropského závodu z Plzně, se akce zúčastnil pouze exhibičně a jako organizátor.

Vítěz Jan Svoboda okomentoval svůj výkon: „Je to fantastické vyhrát posedmé a ještě doma. Děkuju moc divákům za fantastické prostředí, především díky nim se mi podařilo zvítězit. Tento úspěch je pro mě zase závazkem více trénovat, ale dohromady s pracovním vytížením je hrozně těžké najít čas.“ K průběhu závodu dodává: „Přes malé zaváhání ve stock saw se mi opravdu dařilo a nejvíc si cením osobního rekordu z underhandu, kde jsem nasadil k závěrečnému finiši. Vlastně když se dívám na výsledky, tak kromě sedmého místa ve stock saw jsem všechny ostatní disciplíny vyhrál a to je perfektní.“

Tomáš Karlík, generální ředitel firmy STIHL – hlavní organizátor závodu, k průběhu dodává: „Zlínský kraj a Valašsko nebyly vybrány náhodou. Rodiště Jana Svobody, ale také silný dřevařský region nás opravdu nadchnul svou pohostinností a diváckým zájmem. Musím pochválit všechny závodníky, protože je neuvěřitelné, jakým tempem se zlepšují a posouvají tento sport dále. Přitom první závody jsme pořádali teprve před devíti lety.“

Samotný průběh závodu
Hned v úvodní disciplíně Springboard ukázal Jan Svoboda, že to s obhajobou titulu ve svém rodišti myslí naprosto vážně. V krásném čase 1:17, 81 sekund se ujal vedení. Jen sekundu za ním skončil Jan Wavrů, následován Zdeňkem Maťhou. V řezání klasickou motorovou pilou zvítězil Jan Kamír a posunul se s 21 body do vedení. Obhájce Jan Svoboda v této disciplíně skončil v polovině startovního pole a propadl se na dělené třetí až čtvrté místo. V další disciplíně se sekerou, přesekání stojícího kmene, vytvořil Jan Svoboda osobní rekord, zvítězil a opět zaútočil na vedení. Ovšem Jan Kamír skončil hned za ním na druhém místě a v polovině závodu s 32 body stále vedl. Jan Svoboda se posunul s celkovým součtem 30 bodů na stříbrnou pozici. Třetí místo v tuto chvíli patřilo Aleši Svobodovi s 28 body.

Single buck aneb řezání klasickou kaprovou pilou byl opět koncert favoritů a především Jana Svobody, který měl znovu nejlepší čas. Jan Kamír se ale nevzdával a třetím místem se udržel na děleném prvním místě společně se Svobodou. Jejich celkový počet bodů byl 44. O třetí místo se vedl litý boj mezi Maťhou (35b), Wawrů (34b) a Alešem Svobodou (32b). Předposlední underhand chop, přesekání ležícího kmene, byl ve znamení osobního rekordu, vítězství Jana Svobody a jeho rázného útoku na titul. Po této disciplíně odskočil o 6 bodů Janu Kamírovi a usídlil se pevně v čele s bodovým ziskem 56 bodů. Třetí místo v této chvíli patřilo Janu Wawrů. Závěrečné hot saw, řezání pilou s maximálním výkonem, mnohdy výrazně zamotá pořadím a bývá ve znamení mnoha diskvalifikací a nula bodů. Ne však pro Jana Svobodu, který se odvděčil za podporu divákům dalším osobním rekordem a naprosto suverénně zvítězil. Druhý nakonec skončil Jan Wawrů a bronz získal Zdeněk Maťha. Bramborovou čtvrtou pozici získal Jan Kamír, který nezvádl konec závodu.

Dřevorubecký sport STIHL Timbersports má čím dál větší ohlas u široké veřejnosti a sportovních nadšenců u nás i ve světě. Patří k oblíbenému klání, do kterého je zapojeno více než 20 států, přičemž úroveň výkonů každým rokem stoupá. Zajímavostí je, že tento sport může každý vyzkoušet, stačí se jen přihlásit do tréninkového kempu na www.timbersports.cz.