STIHL Timbersports: Frenštát pod Radhoštěm bude hostit finále nejlepších sportovních dřevorubců STIHL TIMBERSPORTS CZECH SERIES 2015

26/05/2015 Press -

Sezóna soutěže STIHL TIMBERSPORTS CZECH SERIES letos graduje v kvalifikačních závodech neuvěřitelně vyrovnanými souboji těch nejlepších českých sportovních dřevorubců. Ti se utkají ve finále, které se bude konat v neděli 7. června 2015 v amfiteátru na Horečkách ve Frenštátě pod Radhoštěm. Proti sobě nastoupí ve velmi silné konkurenci kompletní česká špička včetně obhájce loňského vítězství Jana Holuba. Vstup na akci je i letos ZDARMA.

Jarní kvalifikační závody přilákaly tisíce fanoušků a finále slibuje opravdu skvělou podívanou. Stejně jako minulý rok se stala sportovní dřevorubecká sezóna synonymem pro velmi vyrovnané souboje. V té nejužší špičce budou jak obhájci loňských cenných kovů Martina Roušal, Zdeněk Maťha, tak další osobnosti tohoto sportu jako Jan Wáwrů nebo Jan Kamír.

Velké finále se bude konat v neděli 7. června 2015 od 11 hodin v amfiteátru na Horečkách, kde bude své loňské vítězství obhajovat Jan Holub. Vzhledem ke každoročnímu zvyšování výkonnosti jednotlivých závodníků to ale nebude mít vůbec jednoduché.

„Letos bude obhajoba velmi náročná. Všichni závodníci jsou skvěle připraveni, a během roku podávali velmi vyrovnané výkony, o vítězi rozhodne aktuální forma a stoprocentní koncentrace,“ říká Jan Holub.

Ve finále se tak můžou fanoušci těšit na opravdu těsné souboje, v nichž do poslední chvíli nebude rozhodnuto o vítězi.

Oproti kvalifikačním závodům budou dřevorubci prokazovat svoji zručnost, rychlost a přesnost ve všech šesti disciplínách. Jako první na ně čeká SPRINGBOARD, při kterém se musejí vypořádat s přesekáváním kmene z prkna ve výšce. Následují STIHL STOCK SAW, řezání klasickou motorovou pilou a STANDING BLOG CHOP, přesekávání stojícího kmene. Další výzvou se pak stane SINGLE BUCK, při kterém musejí závodníci předvést své dovednosti s ruční pilou. V disciplíně UNDERHAND CHOP musejí sportovci prokázat svoji zručnost v přesekávání ležícího kmene a třešničku na závěr tvoří disciplína s názvem HOT SAW, řezání extrémně silnou pilou.

Program Finále STIHL TIMBERSPORTS CZECH SERIES 2015:

• 11:00 Zahájení závodu
• 11:15 Disciplína SPRING BOARD
• 12:30 Disciplína STIHL STOCK SAW
• 13:00 Disciplína STANDING BLOCK CHOP
• 14:00 Disciplína SINGLE BUCK
• 14:30 Disciplína UNDERHAND CHOP
• 15:45 Disciplína HOT SAW
• 16:15 Ceremoniál vítězů
• 16:30 Autogramiáda sportovců

Po celou dobu akce jsou k dispozici stánky s občerstvením a další zábava pro děti.

POPIS JEDNOTLIVÝCH DISCIPLÍN

Springboard (přesekávání kmene z prkna ve výšce)

Adrenalinová disciplína s názvem Springboard vychází z dob, kdy dřevorubci nemohli přepůlit mohutné stromy, protože jejich pily byly příliš krátké. Dřevorubci vysekali do stromu kapsu, do které umístili springboard (prkno). Z tohoto prkna ve výšce mohli strom porazit jednodušeji. Sportovní dřevorubci užívají dvou prken. Z prvního prkna se vyseká druhá kapsa, do níž se umístí druhý springboard. Teprve z tohoto prkna ve výšce okolo tří metrů závodník přesekává blok o průměru 27 cm upevněný na vrcholu kmene.

Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou)

Tato disciplína poměřuje zručnost závodníků v řezání klasickou motorovou pilou. Každý závodník užívá k přeřezání dvou kotoučů z ležícího kmene stejnou pilu. První kotouč se řeže směrem dolů, druhý směrem nahoru. Oba kotouče musejí být odříznuty z kmene ve vyznačené výseči o šířce 10 cm, jinak je závodník diskvalifikován. Měření času se zastaví po úplném odříznutí druhého kotouče.

Standing Chop (přesekávání stojícího kmene)

Disciplína Standing Chop simuluje kácení stromů, a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají sekery vyrobené na míru a upravené pro typ dřeva, který se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci. Závodník naseká blok nejdříve do poloviny z jedné strany, poté jej oběhne a doseká ho ze strany druhé.

Single Buck (řezání ruční pilou)

Řezání ruční pilou je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Měření času začíná signálem rozhodčího a končí kompletním odříznutím kotouče. V této disciplíně rozhoduje především rytmus a dynamika závodníka. Pila musí řezat na celou svoji délku a zcela rovně, protože při sebemenším vychýlení ztrácí závodník drahocenný čas.

Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene)

Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje výsledný čas.

Hot Saw (řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem)

Síla, velikost a hluk cca 25kilogramových motorových pil dělají z Hot Saw jednu z nejatraktivnějších disciplín dřevorubeckých sportů. Každému se při sledování této disciplíny určitě vybaví závody Formule 1. Motorové pily jsou upravovány přímo pro účely závodů a jejich zkrocení není snadnou záležitostí ani pro ostřílené drvoštěpy. Výkon těchto nechlazených speciálů totiž přesahuje 62 koní a jejich cena se pohybuje v relacích přes 100 000 Kč. Cílem této disciplíny je odříznutí tří kotoučů dané velikosti z ležícího kmene, a to v co nejkratším čase.

Více informací o tomto sportu a také přihlášku do tréninkového kempu naleznou zájemci na webových stránkách www.timbersports.cz.

Datum vydání Název Stáhnout DOC Stáhnout ZIP
26/05/2015 Frenštát p. Radhoštěm bude hostit finále nejlepších sportovních dřevorubců STIHL TIMBERSPORTS CZECH SERIES 2015 – TZ DOC
26/05/2015 Program akce DOC
26/05/2015 STIHL TIMBERSPORTS CZECH SERIES – foto ZIP