STIHL Timbersports: Martin Komárek po roce opět nejlepším Evropanem ve světově nejtěžším dřevorubeckém závodu, Brad Delosa vylepšil vlastní světový rekord

19/05/2015 Press, STIHL -

Osm elitních sportovních dřevorubců z různých koutů světa se po roce opět utkalo v nejtěžším závodě, jaký série STIHL TIMBERSPORTS nabízí. Závod pod názvem STIHL TIMBERSPORTS Champions Trophy se tentokrát konal v italské Florencii. Na krásném náměstí Piazzale Michelangelo všechny předčil vítěz minulého ročníku Brad Delosa, který dokázal své loňské výkony ve čtyřech disciplínách ještě vylepšit, a s časem těsně pod 58 sekund stanovil nový světový rekord! Nejlepší český sportovní dřevorubec Martin Komárek vybojoval v přímém souboji s Němcem Dirkem Braunem skvělé páté místo a obhájil tak pozici nejlepšího Evropana. Dřevorubecké klání sledovalo na místě 2500 lidí a další tisíce online po celém světě.

timbersports florence logo
Znovu po roce představil STIHL TIMBERSPORTS Champions Trophy napínavé souboje muže proti muži až do úplného finále v náročném systému K. O. V letošním ročníku fantasticky obhájil loňský vítěz a bronzový medailista z mistrovství světa v Innsbrucku, Australan Brad Delosa. Tomu se podařilo ve finále ještě o více než sekundu vylepšit vlastní loňský světový rekord, když dokázal zvládnout všechny čtyři disciplíny v rekordním čase 57,59 sekund.

„Bylo to skvělé! S časem pod jednu minutu, navíc v novém světovém rekordu, jsem velice spokojený! Velmi intenzivně jsem trénoval, abych mohl tady ve Florencii ukázat své dovednosti. Mým dalším cílem je potvrdit toto vítězství na světovém šampionátu,“ hodnotí svůj výkon staronový světový rekordman Brad Delosa.

„Musím před Bradem smeknout, bylo to úžasné vítězství. Dal jsem do toho veškeré své úsilí. Nevím, jak to Brad udělal, ale najednou byl jeho poslední kmen prostě pryč. Alespoň jsem si vytvořil nový osobní rekord 1:01:59. S tím jsem velice spokojený,“ vysekl poklonu svému finálovému soupeři stříbrný medailista Američan Arden Cogar jr. Na třetím místě skončil úřadující mistr světa Novozélanďan Jason Wynyard, který porazil v duelu Kanaďana Stirlinga Harta.

Čtyřnásobný mistr Evropy, držitel světového rekordu v disciplíně STIHL Stock Saw a stříbrný medailista
z podzimního mistrovství světa 2014 Martin Komárek, se v přímém souboji o nejlepšího Evropana potkal s Němcem Dirkem Braunem. Toho se mu podařilo porazit v osobním rekordu, téměř o čtvrt minuty a obhájil tak svou pozici nejlepšího evropského sportovního dřevorubce.
„STIHL TIMBERSPORTS Champions Trophy je hodně dobrý a drsný závod, chtěl jsem tu letos znovu být a to se mi podařilo. V kvalifikaci jsem neměl štěstí, ale v závodě mi to sedlo a jsem moc spokojený jak s umístěním, tak s časem 1:06:04, což je můj nový osobní rekord. Díky všem za podporu, kterou mi dávají,“ dodává s úsměvem Martin Komárek.

V letošním ročníku STIHL TIMBERSPORTS Champions Trophy závodili sportovní dřevorubci stejně jako loni, ve čtyřech z celkových šesti disciplín a všechny z nich museli zvládnout najednou, bez jediné přestávky a v přímém souboji se soupeřem. To je právě to, co dělá z STIHL TIMBERSPORTS Champions Trophy nejnáročnější dřevorubecký závod na světě.
Začalo se disciplínou Stock Saw, ve které se poměřuje zručnost závodníků v řezání klasickou motorovou pilou. Dále následoval Underhand Chop, přesekávání ležící klády a pak také Single Buck, řezání ruční pilou, v němž rozhoduje rytmus a dynamika závodníka. Na závěr byla připravena disciplína Standing Block Chop, která simuluje kácení stromů a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou.

Konečné pořadí STIHL TIMBERSPORTS Champions Trophy 2015

1. Brad Delosa (Austrálie)
2. Arden Cogar jr. (USA)
3. Jason Wynyard (Nový Zéland)
4. Stirling Hart (Kanada)
5. Martin Komárek (Česká republika)
6. Dirk Braun (Německo)
7. Christophe Geissler (Švýcarsko)
8. Paolo Vicenzi (Itálie)

POPIS JEDNOTLIVÝCH DISCIPLÍN

Springboard (přesekávání kmene z prkna ve výšce)

Adrenalinová disciplína s názvem Springboard vychází z dob, kdy dřevorubci nemohli přepůlit mohutné stromy, protože jejich pily byly příliš krátké. Dřevorubci vysekali do stromu kapsu, do které umístili springboard (prkno). Z tohoto prkna ve výšce mohli strom porazit jednodušeji. Sportovní dřevorubci užívají dvou prken. Z prvního prkna se vyseká druhá kapsa, do níž se umístí druhý springboard. Teprve z tohoto prkna ve výšce okolo tří metrů závodník přesekává blok o průměru 27 cm upevněný na vrcholu kmene.

Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou)

Tato disciplína poměřuje zručnost závodníků v řezání klasickou motorovou pilou. Každý závodník užívá k přeřezání dvou kotoučů z ležícího kmene stejnou pilu. První kotouč se řeže směrem dolů, druhý směrem nahoru. Oba kotouče musejí být odříznuty z kmene ve vyznačené výseči o šířce 10 cm, jinak je závodník diskvalifikován. Měření času se zastaví po úplném odříznutí druhého kotouče.

Standing Chop (přesekávání stojícího kmene)

Disciplína Standing Chop simuluje kácení stromů, a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají sekery vyrobené na míru a upravené pro typ dřeva, který se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci. Závodník naseká blok nejdříve do poloviny z jedné strany, poté jej oběhne a doseká ho ze strany druhé.

Single Buck (řezání ruční pilou)

Řezání ruční pilou je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Měření času začíná signálem rozhodčího a končí kompletním odříznutím kotouče. V této disciplíně rozhoduje především rytmus a dynamika závodníka. Pila musí řezat na celou svoji délku a zcela rovně, protože při sebemenším vychýlení ztrácí závodník drahocenný čas.

Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene)

Underhand Chop připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje výsledný čas.

Hot Saw (řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem)

Síla, velikost a hluk cca 25kilogramových motorových pil dělají z Hot Saw jednu z nejatraktivnějších disciplín dřevorubeckých sportů. Každému se při sledování této disciplíny určitě vybaví závody Formule 1. Motorové pily jsou upravovány přímo pro účely závodů a jejich zkrocení není snadnou záležitostí ani pro ostřílené drvoštěpy. Výkon těchto nechlazených speciálů totiž přesahuje 62 koní a jejich cena se pohybuje v relacích přes 100 000 Kč. Cílem této disciplíny je odříznutí tří kotoučů dané velikosti z ležícího kmene, a to v co nejkratším čase.

Více informací o tomto sportu a také přihlášku do tréninkového kempu naleznou zájemci na webových stránkách www.timbersports.cz.

Datum vydání Název Stáhnout DOC Stáhnout ZIP
19/05/2015 Martin Komárek po roce opět nejlepším Evropanem ve světově nejtěžším dřevorubeckém závodu, Brad Delosa vylepšil vlastní světový rekord – TZ DOC
19/05/2015 STIHL TIMBERSPORTS Champions Trophy 2015 – foto ZIP
19/05/2015 STIHL TIMBERSPORTS Champions Trophy 2015 – video ZIP