STIHL Timbersports: Plzeň hostila největší dřevorubecký závod Evropy a vytvořila fantastickou diváckou kulisu. Domácí Martin Komárek zcela ovládl tento závod a s přehledem zvítězil.

26/05/2012 Press, STIHL -

Úžasné počasí, neuvěřitelná divácká podpora – více než 5 000 diváků, Martin Komárek poprvé závodil před českým publikem a hned suverénně vítězně, 14 závodníku z 9 zemí, největší letošní evropský závod, to jsou v kostce nejdůležitější fakta z dřevorubeckého závodu STIHL Timbersports Euro Challenge.

Plzeň prokázala, že nebyla vybrána jako hostitel prestižního a letošního největšího evropského závodu v dřevorubeckých sportech STIHL Timbersports Euro Challenge, náhodou. Více než 5 000 diváků vytvořilo nezapomenutelnou atmosféru. V závodě se představilo 14 borců z 9 zemí. Hlavními hvězdami byli vicemistr světa Christophe Geissler ze Švýcarska, Dirk Braun z Německa a především domácí Martin Komárek, držitel světového rekordu disciplíny STIHL Stock Saw a třetí nejlepší dřevorubec světa 2010 a 2011. To, že je naší dlouholetou jedničkou, dokázal i bezproblémovým vítězstvím v tomto prestižním závodě. České zastoupení doplnili také několikanásobný mistr ČR a mistr ČR 2011 Jan Svoboda, dřevorubci Aleš Svoboda, Jan Kamír, Zdeněk Maťha a Jan Wáwrů.

Vítěz Martin Komárek okomentoval svůj výkon: „Jsem nesmírně rád, že se mi podařilo vyhrát. Vítězství v pěti disciplínách ze šesti, třetí místo v single bucku a celkový počet 82 bodů z možných 84 je fantazie. Je to pro mě ještě cennější, protože zatím trénuji jen zvolna a moje hlavní sezóna začne až později. A hlavně tento závod byl mým snem a podílel jsem se na něm i jako pořadatel. Proto je pro mě asi největším vítězstvím, že se vše podařilo na výbornou a Plzeň viděla nezapomenutelný závod. Děkuji moc divákům za vynikající podporu.“ Dále dodává: „Diváci viděli, že vrcholný Timbersports už dávno není jen o mě. Mnoho našich kluků se může rovnat největší evropské špičce, což dokládá i fantastické čtvrté místo mladého Zdeňka Maťhy a páté Jana Svobody.“

Samotný průběh závodu
Hned v úvodní disciplíně Springboard Martin Komárek dokázal, že je jeho oblíbenou disciplínou a ve výborném čase 51,80s se ujal vedení, následován Francouzem Giguetem. Ve dvou následujících disciplínách také dominoval. Smolnou se stal Standing block chop pro jednoho z favoritů Dirka Brauna, kde skončil poslední. V polovině závodu byl na prvním místě Martin Komárek s maximálním počtem 42 bodů. V řezání jednomužnou pilou Single buck ukázal Dirk Braun, proč je držitelem evropského rekordu. Časem 11,54 zaostal jen 6 setin za svým maximem. Martin Komárek byl v této disciplíně třetí a s přehledem si udržel vedení. V předposledním Underhandu chopu (přesekání ležícího kmene) Martin opět zvítězil a zcela suverénně si upevnil vedení. Závěrečná Hot saw aneb řezání pilou s neomezeným výkonem dokáže mnohdy řádně zamíchat pořadím. Tato disciplína se stala osudnou pro mnoho favoritů v čele s Geisslerem a Braunem, kteří byli diskvalifikováni a získali nula bodů. Naopak Martinovi se Hot saw velmi povedla a s časem 6,82s za sebou opět nechal celé závodní pole.

Martin Komárek naprosto suverénně zvítězil a získal 82 bodů z 84 možných. To znamená, že jen v jedné disciplíně byl třetí a všechny ostatní vyhrál. Zároveň se stal i nejlepším v práci s pilou a sekerou a získal tituly best sawmen a best axemen. Druhý skončil 52letý matador Gilles Giguet a bronz získal švýcarský favorit Christophe Geissler. Těsně pod stupni vítězů skončil Zdeněk Maťha, který se tomuto sportu věnuje teprve od roku 2009. Na pátém místě se umístil několikanásobný mistr České republiky Jan Svoboda.

Dřevorubecký sport STIHL Timbersports má čím dál větší ohlas u široké veřejnosti a sportovních nadšenců u nás i ve světě. Patří k oblíbenému klání, do kterého je zapojeno více než 20 států, přičemž úroveň výkonů každým rokem stoupá.