LSK: Backcountry Touring – na běžkách mimo upravené terény

08/12/2021 Press -

Máte rádi pohyb v zimní přírodě mimo hlavní turistické tepny? Neradi se přetlačujete na přeplněných sjezdovkách? Neradi bojujete o lyžařskou stopu na lyžařských magistrálách s běžkaři? Nebo chcete prostě jen vypnout a zmizet někam pryč do prašanem zavátých hor, lesů a zasněžených strání? Pak by backcountry touring mohl být pro vás to pravé.

To slovo může znít vznešeně, ale vězte, že se vlastně jen velmi těžko překládá. Jde o fenomén pocházející ze Skandinávie – toulání na speciálně upravených běžkách ve volném terénu. V poslední dekádě se však backcountry touring rozšířil ze Skandinávie dále; všude tam, kde lze v zimě na lyžích vyrazit do přírody mimo civilizaci. Své pevné místo si tak postupem času vydobyl i u nás. Navíc jde o levnější alternativu popularitu stále více získávajícímu skialpinismu. 

Co tedy k backcountry touringu potřebujete? Základem jsou lyže, které jsou na první pohled znatelně širší než klasické běžky. Většinou disponují dřevěným jádrem, jsou tuhé a odolné. Oproti klasickým běžkám jsou navíc vykrojené podobně jako sjezdovky, a navíc jsou vybaveny hranami, což značně zjednodušuje pohyb na zledovatělém terénu a chování lyží ve sjezdu.  

Protože v terénu potřebujete pevný odraz, je většina backcountry lyží navíc vyráběna s úpravou odrazové komory ve skluznici, díky které nemusíte lyže mazat stoupacím voskem. Zkuste třeba lyže domácí značky Sporten. Širší Forester MGE vás doprovodí do jakéhokoliv terénu, užší Explorer MGE jsou pak skvělými univerzálkami, se kterými se můžete toulat ve stopě i mimo ni. Pokud byste se však chtěli vydat o opravdu hlubokého sněhu, sáhněte po backcountry běžkách Sporten Ranger MGE. Jde o model do nejtvrdších podmínek, který úspěšně dobyl dokonce severní pól. Všechny tyto modely jsou vybaveny klasickými šupinami. 

Alternativou k šupinám jsou pak lyže s tuleními pásy vloženými přímo do skluznice. U Sportenu jde o model Explorer SKIN. 

Na backcountry běžky je vhodné použít odolnější běžkařské vázání určené přímo pro pohyb v terénu a pokud jde o obuv, sáhněte po pohodlné turistické botě na běžky, případně po backcountry speciálce.

  

Pokud spíše než běžkám holdujete chůzi, mohou být pro vás alternativou pro pohyb v přírodě sněžnice. Ty však mají jednu nevýhodu, a totiž že se na nich nesvezete z kopce. Proto se v poslední době místo sněžnic prosazují velmi krátké a opravdu široké lyže s tulením pásem vybavené vázáním, na které podobně jako na sněžnice připevníte jakékoliv boty. S takovými lyžemi, mezi něž spadá třeba Sporten Freewalk, projdete i ten sebehlubší sníh a z kopečka se krásně sklouznete. 

Potřebovat budete samozřejmě také hole. Ideálem jsou výškově nastavitelné hole pro skialpinismus se širšími kotouči do hlubokého sněhu. Pokud zůstaneme u Sportenu, zkuste třeba hole Backcountry White s korkovým madlem a speciálním odolným kroužkem ze staré školy – kroužek a kožené pásky jako úchyt. 

Protože se budete pohybovat ve volném terénu, není od věci myslet na bezpečnost. Zimní počasí je nevyzpytatelné a zejména v horském prostředí mohou hrozit laviny. Nikdy nezapomínejte na vhodné oblečení, něco navíc přihoďte společně s jídlem a pitím do batohu a při plánovaném pohybu ve volném terénu v horách nezapomeňte na lavinovou výbavu – lavinový vyhledavač, sondu a lopatu. 

Jste vybaveni? Nezbývá než vyrazit. Cestou, necestou. Naše hory a lesy jsou pro backcountry pohyb v přírodě jako dělané; samozřejmě s přihlédnutím k různým omezením pohybu mimo značené cesty v národních parcích. Koneckonců i dálkové trasy Via Czechia jsou z větší části sjízdné právě na backcountry lyžích. Skvělé je i Slovensko a samozřejmě blízké Alpy. Pro fajnšmekry pak Skandinávie se spoustou lesů, jezer a volně přístupných srubů, ve kterých lze při putování krajinou přespávat. Určitě nebudete litovat. 

 

Produktové tipy 

 

Sporten Explorer SKIN 

Backcountry lyže vybavená tulením pásem. Sendvič dřevěného jádra složeného z mnoha lamel výběrového dřeva. Díky ocelovým hranám zvládne zledovatělý terén, vejde se i do stopy. O pevnost se starají vrstvy sklolaminátů.  Váha jednoho páru lyží je 2033 g (195 cm). Jeďte tam, kde nebyl nikdo před vámi. 

www.sporten.cz / 4390,- Kč 

 

Sporten Forester MGE 

Povedená backcountry lyže s profilem umožňující se vydat kam vás napadne. Sendvič dřevěného jádra složeného z mnoha lamel výběrového dřeva. Díky ocelovým hranám zvládne zledovatělý terén, vejde se i do stopy. O pevnost se starají vrstvy sklolaminátů. Lyže se vyrábí ve verzi s lisovaným protismykem. Váha jednoho páru lyží je 2000 g (190 cm). Jeďte tam, kde nebyl nikdo před vámi. 

www.sporten.cz / 3690,- Kč 

 

Sporten Ranger MGE 

Širší backcountry lyže pro náročný terén. Díky ocelovým hranám si poradí s ledem i hlubokým sněhem. Sendvič dřevěného jádra složeného z mnoha lamel výběrového dřeva. O pevnost se starají vrstvy sklolaminátů. Lyže se vyrábí ve verzi s lisovaným protismykem. Váha jednoho páru lyží je 2233 g (190 cm). Spolehlivý společník do těžkých podmínek; tyto lyže dobyly i Severní pól.  

www.sporten.cz / 3990,- Kč 

 

Sporten Freewalk 

Sněžnice nové generace pro všechny, kteří se chtějí odvázat v hlubokém prašanu a při toulkách přírodou se občas i sklouznout. Skluznice je vybavena skinem a ocelovými hranami. Lyže se dodávají s vázáním OUTLANDER. 

www.sporten.cz / 7990,- Kč