LSK: Hurá do stopy!

11/11/2021 Press -

Zima se blíží, první sníh napadne, co nevidět. Je čas se zamyslet nad tím, jak si zimní měsíce zpříjemnit. Co třeba zkusit běžky?

Běžecké lyžování u nás není až „druhým“ zimním sportem. Plně se vyrovná sjezdovému lyžování. V posledních letech se dokonce zdá, že u nás běhá na lyžích doslova každý. Jak je to možné? 

„Běžkám se kdysi řada lidí vyhýbala z toho důvodu, že lyže bylo těžké namazat. Když jste neuměli správně ‚trefit mázu‘, lyže vám při každém odrazu podkluzovaly a krásný den na běžkách se najednou změnil v hororový zážitek,“ říká Lukáš Týfa, expert na běžecké lyžování ze společnosti LEVELSPORTONCEPT. A dodává: „Ty doby jsou ale dávno pryč, protože naprostá většina běžkařů dnes začíná na lyžích s takzvaných skinem.“ 

O co jde? Do mazné komory lyže, tedy tam, kam byste jinak nanášeli stoupací vosk, je vložen klasický „tulení pás“. Ten se však dnes již vyrábí z jiných materiálů než z tulení kůže, např. ze 100% mohéru. Pokud si pořídíte lyže odpovídající vaší váze, lyže se při odrazu nesmeká téměř na žádném typu sněhu. Samozřejmě, jde o lyže pro jízdu klasickou technikou, se kterou začínají prakticky všichni běžkaři.  

„V dnešní době prodáváme osm z deseti lyží na klasiku ve verzi se skinem,“ doplňuje Lukáš Týfa. „Je to prostě trend, který umožní běh na lyžích komukoliv téměř v jakémkoliv věku.“ 

Možná vás může děsit slovo běh, ale samozřejmě na klasických lyžích nemusíte zrovna běhat. Stačí pohodlná chůze krok sun krok, lyže se skinem nekloužou a bez problémů ujdete třeba deset kilometrů. Nebo klidně více.

  

Nemusíte se samozřejmě omezit pouze na skinové lyže. Nabídka na trhu je opravdu široká. Sáhnout můžete po tradičních klasičkách, které je nutné mazat stoupacími vosky. Pokud raději bruslíte, zvolte lyže skatové. A pokud se vám líbí jízda soupaž, můžete zkusit tzv. DOPO speciálky určené právě pro tento styl jízdy využívaný dnes většinou závodníků dálkových závodů. 

Běžkami to ovšem nekončí, ale spíše začíná. Potřebovat budete také boty určené pro vámi zvolený typ vázání a techniku. Pro turistiku sáhněte po pohodlných turistických botách, ve kterých zvládnete bez problému celodenní výlet. 

Důležité jsou i hole a jejich správná délka, kterou zvolíte podle výšky vaší postavy a stylu, kterým budete jezdit. Pro bruslení se používají hole delší než na klasiku. V každém obchodě s běžkami vám jistě pomohou vybrat ty pravé. 

A jak se obléci? Volte sportovní zateplené oblečení, které na sebe vrstvěte. Svrchní vrstva by měla být neprofuková, protože studený vítr v zimě dokáže potrápit každého. A nezapomeňte na čepici a dobré rukavice! 

Jak vidíte, běžkování není dnes nic složitého. A ten zážitek v prosluněné stopě za to opravdu stojí. 

Produktové tipy 

Kästle XP20 Classic Skin 

Lehké sportovní lyže Kästle XP20 Classic Skin vycházejí ze závodního modelu RX10. Používají stejnou závodní skluznici pro perfektní skluz, další konstrukční řešení pak lyži předurčují pro dlouhé tratě. Přesná kontrola a optimální přenos sil díky jádru Honeycomb s karbonovou výztuhou a Hollowtech 2.0. Tulení pás (skin) v oblasti mazací komory si poradí s prašanem i zmrzlou stopu, takže vosky nebudete potřebovat. Skvěle vyvážené lyže pro ambiciózní lyžaře.  

Doporučená MOC: 9 690 Kč 

 

 

Kästle XP30 Classic Skin 

Perfektní tréninkové lyže Kästle XP30 Classic Skin jsou stvořeny pro přípravu na závody. Lehké dřevěné jádro vyztužené karbonem a technologie Hollowtech 2.0 snižují hmotnost a vytváří perfektně vyvážené lyže. Sintrovaná grafitová skluznice je maximálně odolná a dodává lyžím výborný skluz. Jsou trochu širší a tím i pohodlnější při běhu, což nováčci ocení. Nabízejí navíc výborný poměr ceny a výkonu. Tulení pás (skin) v oblasti mazací komory si poradí s prašanem i zmrzlou stopu, takže vosky nebudete potřebovat. 

Doporučená MOC: 6 190 Kč 

 

 

 

Sporten Perun Pro SKIN 

Chceš si udržovat kondici během zimních měsíců v upravené stopě a nechceš řešit „mázu“. Sporten Perun Pro SKIN si oblíbí všichni sportovce pro svou ovladatelnost a stabilitu. Kvalitní dřevěné jádro složené z mnoha lamel výběrového dřeva a sintrovaná skluznice – to jsou trumfy těchto běžek. Odzvonilo dlouhé přípravě s mazáním, protože tulení pás (skin) v oblasti mazací komory si poradí s prašanem i zmrzlou stopu. Lze zakoupit i jako set = lyže + vázání + hole + boty.  

Doporučená MOC: 3 990 Kč (samotné lyže) 

 

Sporten Perun Pro W SKIN 

Chceš si udržovat kondici během zimních měsíců v upravené stopě a nechceš řešit „mázu“. Sporten Perun Pro W SKIN si oblíbí všechny sportovkyně pro svou ovladatelnost a stabilitu. Kvalitní dřevěné jádro složené z mnoha lamel výběrového dřeva a sintrovaná skluznice – to jsou trumfy těchto běžek. Odzvonilo dlouhé přípravě s mazáním, protože tulení pás (skin) v oblasti mazací komory si poradí s prašanem i zmrzlou stopu. Lze zakoupit i jako set = lyže + vázání + hole + boty. 

 

Doporučená MOC: 3 990 Kč (samotné lyže)