STIHL: Podzimní zahradní manuál: Příprava na zimu je za dveřmi

03/09/2013 Press, STIHL -

O nejhezčí zahradu v sousedství příští sezóny začínáte bojovat už při letošním zazimování. Čím pečlivěji zeleň připravíte k zimnímu odpočinku, tím méně budou přírodní zdroje vyčerpané a vy budete moci začít zahradničit bez sebemenších prostojů. Podzimní příprava zahrnuje nejen poslední zálivku, sečení a vertikutaci trávníku, ale také přípravu palivového dříví, zástřih živého plotu či úklid zahrady pomocí drtiče a foukače.

Příprava trávníku na zimu
Základní péčí o trávník je jeho pravidelné zalévání až ke kořenům. Poslední sečení proveďte co nejpozději před prvními ranními mrazíky. Pro přezimování je nejvhod¬nější posekat trávu na délku 3–5 cm. Vytrhejte houževnatý plevel a v ideálním případě i zkon¬trolujte prostřednictvím elektronického měření, zda půda nepo¬třebuje vápník, fosfor nebo draslík. Na konci léta neprovádějte vertikutaci s tak velkou intenzitou jako na jaře. Trávník tak bude mít ještě dostatek času na regeneraci a posílení před zimou. Po provzdušňování proveďte pískování a přihnojení. Přísev pomocí odpovídající travní směsi je nutný pouze v případě doplnění velkých míst bez porostu.

Ideálním pomocníkem pro podzimní provzdušnění je VIKING LE 540 s elektrickým motorem. Vyniká snadnou údržbou a tichým provozem. Za pomoci sedmi dvojitých nožů trvale odstraňuje mech, zplstnatělou trávu a plevel, přičemž lehce narušuje a tím provzdušňuje půdu. Voda, vzduch a živiny tak snáze proniknou ke kořenům a trávník se stane odolnějším. Doporučená cena: 9 990 Kč.

Listí musí pryč
Listí je třeba se zbavit nejen z estetických důvodů. Je dobré ho odstranit z trávníku i kvůli nedostatku světla a vzduchu, který by způsobil jeho udušení. Pokud traviny ještě rostou, je možné sečení a vysávání navátého listí provádět současně, například sekačkou VIKING MB 545 VE. Ta disponuje silným motorem ReadyStart s elektrickým startováním pro dobrý výkon při sečení a s lehkou skříní z vysoce pevného polymeru s ocelovým plechovým rámem. Velkého množství listí se zbavíte pomocí prostorného 60litrového sběrného koše. Doporučená cena: 19 890 Kč.

Pro odstranění listí je ideálním pomocníkem
STIHL SH 86-D. Tento výkonný zahradní vysavač s rozmělňovacím zařízením má velmi silný sací výkon a dá se v sériovém provedení použít i jako foukač. S komfortním antivibračním systémem s ním hravě zvládnete práci i na větších plochách.
Doporučená cena: 8 690 Kč

Poslední střih a drcení větví
Při přípravě na zimu nesmíme opomenout ani poslední střih živého plotu a okrasných dřevin. S tím vám pomohou zahradní nůžky STIHL HS 56 C-E s oboustranně ostřenými noži, antivibračním systémem a snadným startem ErgoStart. Model patří mezi nůžky s dostatečným výkonem a řeznou délkou. Doporučená cena je 13 990 Kč.

Při úklidu větví a zahrady využijete drtič, který nadbytečné větve změní v malý a lehce kompostovatelný materiál. Kromě cenově dostupných elektrických a benzínových modelů je v nabídce firmy VIKING i model GB 460 C, který si bez problémů poradí i s opravdu objemnými zbytky z velkých zahrad a sadů. Z problematického zahradního odpadu se stane plnohodnotná surovina vhodná k dalšímu využití. Použití drtiče je univerzální: z větví až do průměru 75 mm vytvoří štěpky, díky velké násypce ale rychle zpracuje i velké objemy měkkého zahradního materiálu. Benzínový motor umožňuje použití kdekoliv bez ohledu na přípojku elektrické energie. Doporučená cena: 48 500 Kč.


V malých zahradách si vystačíte například s elektrickým drtičem se šikmou plnicí násypkou a sníženou hlučností  VIKING GE 250. Patentovaná řezací technika Multi-Cut 250 pomůže ke zpracování většího množství zahradního odpadu, ale i větví keřů a stromků do průměru 35 mm. Doporučená cena: 11 690 Kč.

Nezapomeňte na palivové dříví
Příprava palivového dříví je základem pro topnou sezonu. Pokud topíte dřevem, připravte si dostatečné zásoby. Pro přípravu palivového dříví i nutnou údržbu dřevin na pozemcích je vhodná benzínová pila STIHL MS 211 Picco Duro 3 s řeznou délkou 35 cm, která vyniká speciálním, velmi odolným tvrdokovovým řetězem Picco Duro. Ten ve srovnání s běžnými pilovými řetězy několikanásobně prodlužuje interval broušení řetězu a navíc disponuje dlouhou životností. Kompaktní pila STIHL MS 211 Picco Duro 3 nabízí pracovní komfort díky nízkým vibracím, technologii motoru 2-MIX, jež šetří palivo a snižuje emise. Můžete s ní nejen řezat palivového dříví, ale i kácet stromy až s 30cm průměrem. Doporučená cena: 7 990 Kč.

Datum vydání Název Stáhnout DOC Stáhnout ZIP
4/9/2013 Podzimní manuál – zahradní technika – TZ DOC
4/9/2013 Podzimní manuál – zahradní technika – fotky ZIP