STIHL: Jak na údržbu trávníku v podzimních měsících

28/08/2012 Press, STIHL -

Po letním proměnlivém počasí, kdy jsme pečovali o hustý trávník a zbavovali se vysoké tzv. „dovolenkové“ trávy, je třeba připravit zahradu na další roční období. Podzim je ve znamení střihu živých plotů a stromů, drcení odštěpků a dřevin, ale také péče o trávník před tuhou zimou, kdy nesmíme opomenout zavlažování, mulčování ani poslední střih trávníku.

Zavlažování
Pravidelně zalévejte trávník až ke kořínkům. Spotřeba vody je závislá na teplotě půdy trávníku. Při zavlažování dbejte na následující pravidla: raději více než méně; raději méně často s vyššími dávkami vody než častěji a krátce.

Provzdušňování a mulčování
Provzdušňovat můžete až do pozdního léta, kdy ještě nehrozí přízemní mrazíky. Trávník tak dostatečně provzdušníte, očistíte od plevele a obnovíte cirkulaci vody. Také provádějte průběžně mulčování nebo trávník přihno¬jujte pomocí hnojiv určených pro podzimní období. Pokud použijete mulčovací sekačku, není již přihnojování třeba. Sama tráva představuje vynikající hnojivo.

Sečení
Poslední sečení před zimou proved’te co nejpozději, pokud možno za příznivého počasí. Pro přezimování je nejvhod¬nější posekat trávu na délku 3-5 cm. Vytrhejte houževnatý plevel a zkon¬trolujte, zda půda nepo¬třebuje vápník, fosfor nebo draslík.

Listí
Listí je před nástupem zimy a prvního sněhu třeba odstranit, a to nejen z estetických důvodů. Trávník by se jinak nedostatkem světla a vzduchu „udusil‘: Pokud traviny dosud rostou, je možné trávník sekat a současně naváté listí vysát. Pro přezimování by neměla výška trávy překročit 4 cm.

Ideálním pomocníkem pro údržbu trávníku je ergonomicky dokonalá elektrická sekačka Viking ME 339 s atraktivním designem a záběrem 37 cm. Zvládne bez problémů trávníkové plochy až do cca 500 m2. Tráva je sbírána do koše s objemem 40 l nebo, při použití mulčovacího KITu 339, dokonale mulčována. Tento model zvítězil v testu časopisu dTest 03/2012, který zahrnoval 14 modelů elektrických sekaček různých výrobců. CENA: 5 990 Kč.

Pro vertikutaci oceníte VIKING LE 540. Výhodou provzdušňovače trávníku vybaveného elektrickým motorem je výrazně tišší provoz, žádoucí v obytných zónách v okolí domů. Za pomoci sedmi dvojitých nožů trvale odstraňuje mech, zplstnatělou trávu a plevel, přičemž lehce narušuje a tím provzdušňuje půdu. Kořeny trávníku jsou pak lépe zásobeny vodou, živinami i světlem, což se projeví hustotou porostu a sytou zelenou barvou. Díky snazšímu vsakování dešťové vody se trávník tolik nepodmáčí. CENA: 9 990 Kč.

Datum vydání Název Stáhnout DOC Stáhnout ZIP
28/8/2012 STIHL podzim – TZ DOC
28/8/2012 STIHL podzim – foto high-res ZIP

Vstup do diskuze